Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Denuntare unilaterala contract de locatiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Denuntare unilaterala contract de locatiune

Buna ziua.
In luna august am incheiat un contract de locatiune pe o perioada de un an. In contract locatorul a introdus o clauza conform careia nu mi se va restitui garantia daca denunt unilateral contractul inaintea expirarii termenului de un an.
Eu doresc sa denunt unilateral contractul, ce termen de preaviz trebuie sa respect? Cum se poate dovedi ca l-am anuntat avand in vedere ca nu am o adresa unde ii pot comunica? Este legal sa imi retina acea garantie? Care sunt consecintele in cazul in care nu respect termenul de preaviz? Precizez faptul ca contractul nu este inregistrat la organul fiscal.
Multumesc anticipat.
In contract gasiti raspunsurile.
Ce scrie acolo asta este...
Era bani daca aveati avocat care sa va consilieze la redactarea contractului.Acum nu mai conteaza.
Banii ii pierdeti.
In legatura cu termenul de preaviz nu este precizat nimic. Cum se procedeaza?
In ceea ce priveste garantia, din punct de vedere juridic, este legala in acest caz? Ce ar trebui sa acopere ea? ce regim juridic are?
La garantie are dreptul.
Cu preavizul se aplica legea.