Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cale de atac impotriva incheierii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cale de atac impotriva incheierii

ce cale de atac am la dispozitie impotriva
incheierii prin care instanta de recurs sesizata cu "recurs", a calificat cererea ca fiind apel ?
incadrarea este gresita in raport de obiectul cererii, evaluabil in bani, cu valoare sub 100.000 RON .
recurs impotriva incheirii odata cu recursul cauzei.

av zaharia f.
se mai poate invoca in fata instantei de apel necompetenta materiala a instantei in raport de prev. art.282.1.1 Cod pr. civ. ?
Puteti invoca aceasta exceptie dar nu veti avea succes deoarece, prin calificarea caii de atac de instanta de recurs - Tribunalul - ca fiind apel, instanta este competenta a solutiona cauza dar nu in complet de 2 judecatori ci in complet de 3 judecatori, compunerea instantei fiind una, iar competenta instantei fiind alta. ;)