Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Acordarea cetateniei romane
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Acordarea cetateniei romane

Cumnatul meu are dubla cetatenie:turca si daneza.Este casatorit cu sora mea (cetatean roman) de 9 ani si are 5 ani de sedere (intrerupta)in Romania.Are dreptul la solicitarea cetateniei romane?Care sunt demersurile pe care trebuie sa le faca?Multumesc.
Acordarea cetateniei romane conform art.8 din Legea nr. 21/1991

Cetatenia romana se poate acorda, la cerere, cetateanului strain sau persoanei fara cetatenie, daca indeplineste urmatoarele conditii:

*
s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, locuieste in mod legal, continuu si statornic pe teritoriul statului roman, de cel putin 7 ani sau, in cazul ca este casatorit cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani;
*
dovedeste prin comportare, actiuni si atitudine loialitate fata de statul roman, nu intreprinde sau sprijina actiuni impotriva ordinii de drept sau a securitatii nationale si declara ca nici in trecut nu a intreprins asemenea actiuni;
*
a implinit varsta de 18 ani;
*
are asigurate mijloacele de existenta;
*
este cunoscut cu o buna comportare, si nu a fost condamnat in tara sau strainatate pentru o infractiune care il face nedemn de a fi cetatean roman;
*
cunoaste limba romana si poseda notiuni elementare de cultura si civilizatie romaneasca, in masura suficienta pentru a se integra in viata sociala;
*
cunoaste prevederile Constitutiei Romaniei.

Termenele prevazute la alin.1 pot fi reduse pana la jumatate in cazul in care solicitantul este o personalitate recunoscuta pe plan international.

În conformitate cu articolul 8 din Legea cetăţeniei române nr.21/1991, republicată şi modificată prin OUG 43/29 mai 2003

ACTELE ªI TAXELE NECESARE PENTRU DEPUNEREA CERERII DE ACORDARE A CETÃŢENIEI ROMÂNE SUNT URMÃTOARELE:

-PAªAPORT ORIGINAL şi copie legalizată sau « conform cu originalul »;

-CARNET DE IDENTITATE pentru cetăţeni străini (carnetul de stabilire a domiciliului în România) – original şi copie legalizată sau « conform cu originalul »;

-HOTÃRÂREA prin care s-a stabilit domiciliul în România – în copie legalizată – eliberată de Autoritatea pentru Străini;

-ADEVERINŢÃ din care să rezulte domiciliul legal în România de cel puţin 8 ani sau, în cazul în care este căsătorit şi convieţuieşte cu un cetăţean român, de cel puţin 5 ani de la data căsătoriei - eliberată de Autoritatea pentru străini şi probleme de migrări judeţeană sau a Municipiului Bucureşti ;

-DECLARAŢIE personală, autentificată din care să rezulte că în prezent nu întreprinde şi nu sprijină acţiuni împotriva ordinii de drept, ori a siguranţei naţionale şi nici în trecut nu a desfăşurat asemenea activităţi ;

-CERTIFICAT de NAªTERE, traducere în limba română, legalizată şi copie xerox a certificatului original;

-CERTIFICAT de CÃSÃTORIE în copie legalizată (necesar în situaţia căsătoriei cu un cetăţean român) ;

-DOVADA cetăţeniei române a soţului sau a soţiei (actul de identitate în copie legalizată) ;

-CERTIFICATE de NAªTERE ale minorilor (în cazul căsătoriei cu un cetăţean român) – copii legalizate;

-CERTIFICATELE de NAªTERE ale minorilor se depun şi în cazul în care ambii părinţi sunt cetăţeni străini şi doresc cetăţenia română pentru aceştia. Consimţământul autentificat la notar al părinţilor privind dobândirea cetăţeniei române pentru copii precum şi consimţământul în formă autentică al minorului care a împlinit vârsta de 14 ani ;

-DIPLOMÃ de STUDII (copie xerox) în cazul în care s-au făcut studiile în România ;

-CAZIER JUDICIAR din România (valabil 3 luni de la data emiterii) ;

-CAZIER JUDICIAR din străinătate - valabil un an de la data emiterii - traducere în limba română, legalizată şi copie xerox a originalului ;

-DOVADA locuinţei – copie legalizată ;

-EXTRAS carte funciară privind imobilul în care locuieşte solicitantul

-DOVADA mijloacelor legale pentru o existenţă decentă în România, în condiţiile stabilite de legislaţia privind regimul străinilor (după caz):

- CONTRACT de închiriere actualizat.

a) actul de constituire a unei societăţi comerciale (statut, contract, hotărâre judecătorească, certificat înmatriculare, ultimul bilanţ contabil) - original şi copie xerox ;

- HOTÃRÂREA AGA de repartizare a dividendelor;

- DOVADA achitării impozitului pe dividende;

- certificat de atestare fiscală eliberat de Administraţia Finanţelor Publice de la sediul societăţii comerciale privind plata impozitelor şi taxelor către stat sau

b) contract de muncă încheiat prin Camera de Muncă - original şi copie xerox precum şi adeverinţă din care să rezulte salariul lunar sau

c) talon de pensie sau alte dovezi;

-TAXA CONSULARÃ – 1.875 lei - se plăteşte la C.E.C. sau la Trezorerie în contul nr. 203301028609468;

-TAXÃ ÎNREGISTRARE CERERE – 3 lei – se plăteşte la C.E.C. sau la Trezorerie în contul nr. 203301028609468;

-TOATE TAXELE SE PLÃTESC ÎNAINTE DE DEPUNEREA CERERII.

- 1 dosar cu şină.

IMPORTANT - CEREREA SE DEPUNE PERSONAL !

- Cererile care nu sunt însoţite de toate documentele nu se primesc.

- Datele de stare civilă din documentele depuse trebuie să corespundă cu cele din certificatul de naştere !

- Actele întocmite în străinătate trebuie să poarte apostila aplicată de autoritatea desemnată de statul emitent, conform Convenţiei adoptată la Haga la 5 oct. 1961, ori să fie supralegalizate.

- În cazul în care actele sunt întocmite de agenţii diplomatici sau consulari ai României nu este necesară apostila, ori supralegalizarea.

Persoanele care solicită acordarea cetăţeniei române trebuie să cunoască :

- Limba română (scris şi citit);

- Constituţia României , Imnul naţional

Noţiuni de cultură şi civilizaţie românească (istoria şi geografia României, artă şi literatură română).
- TAXA de publicare în Monitorul Oficial se plateşte în conturile:
IBAN: RO55RNCB0082006711100001, BCR S.A. - SUCURSALA UNIREA şi
IBAN: RO12TREZ7005069XXX000531, Direcţia de trezorerie şi contabilitate publică a Municipiului Bucureşti
C.I.F. RO427282

Plata taxei se poate face şi la sediul Monitorului Oficial din Bucureşti, şos Panduri nr.1, Bl.P33, parter, sector 5.

Începand cu 1 ianuarie 2008, taxa de publicare in Monitorul Oficial este de 90 lei.

-TIMBRU JUDICIAR de 1,5 lei-se cumpără de la Poştă ;

Dosarul se depune la :
MINISTERUL JUSTIŢIEI - Serviciul Cetăţenie, str. Petofi ªandor nr.47, sector 1
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
O mica corectura ...
Art. 8. - Cetatenia romana se poate acorda, la cerere, persoanei fara cetatenie sau cetateanului strain, daca indeplineste urmatoarele conditii:
a) s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, domiciliaza in conditiile legii pe teritoriul statului roman de cel putin 8 ani (si nu 7 ani) sau, in cazul in care este casatorit si convietuieste cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani de la data casatoriei;
Salutare vreau sa stiu cam cat dureaza de la depunearea dosarului pana la obtinerea cetateniei precizez ca nu am sotie roamnaca dar am facut perioada de 8 ani (10 ani) ..!? va multumesc
Buna! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.
Sunt din MD, am prietena cu cet. rom., si daca ne casatorim, ce drepturi si acte v'oi primi? Am auzit ca pina la acordarea cet. poti iesi din tara spre UE doar daca esti insotit de sotie. Primesc eu pasaportul sau vre'un act cu care pot iesi singur sau nu. nu e vorba de o casatorie doar pt a obtine cet. sau actul, odata ce este posibil de ce sa nu ma gindesc la faptul sa il am si eu ;) . Si mai e in plan achizitionare unui imobil in Ro, in cazul acesta cum e cu document., cetatenia?
Va multumesc mult de tot! Bafta!;)
Minim 6 luni de la depunerea dosarului, dar poate dura si mai mult.