Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Cum se poate inregistra un concept?
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Cum se poate inregistra un concept?

Buna ziua,
conceptul la care ma refer consta in organizarea unui anumit eveniment cu o tema specifica obiectului de activitate al firmei, in fiecare an, in aceeasi perioada.
Acest concept nu se incadreaza din punctul meu de vedere in notiunea de marca (definita ca semn susceptibil de reprezentare grafică servind la deosebirea produselor sau serviciilor unei persoane fizice sau juridice de cele aparţinând altor persoane. Pot sa constituie mărci semne distinctive cum ar fi: cuvinte, inclusiv nume de persoane, desene, litere, cifre, elemente figurative, forme tridimensionale şi în special forma produsului sau ambalajului sau, combinaţii de culori, precum şi orice combinaţie a acestor semne)

Exista o varianta de protejare a acestui concept? Firma la care fac referire este deja la a patra editie de organizare si au aparut deja copiatori copy paste ai evenimentului de care doreste sa se protejeze...

V-as fi recunoscatoare de orice idee, indiciu....
Multumesc!
Cred ca plicul cu idei este singura varianta. Vedeti pe site-ul OSIM la rubrica "plicul cu idei".
Mult success!
Am vazut si eu plicul cu idei, mi s-a parut ca nu se incadreaza intocmai, dar si mie mi se pare singura varianta. Voi incerca. Multumesc!!! O zi buna!
Ideile de afaceri, sistemele de management, modalitatile de organizare, conceptele de marketing, etc. nu se pot proteja.