Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce putere are o hotarare publicata in M.Of. ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce putere are o hotarare publicata in M.Of. ?

1. - ce putere are o hotarare publicata in M.Of. ?

2. - un coleg imi spunea ca:
in cazul in care prevederile a 2 legi sunt contradictorii,
de ex.:
daca in M.Of se publica o hotarare privind salarizarea la institutii de stat,
iar prevederile celeilalte hotarari nu au fost abrogate, de ex.: cea a consilierilor juridici - privind acordarea sporului de confidentialitate,
atunci se acorda acel spor de confidentialitate.
Este corect ?

Hotarea isi produce efecte de la data publicarii ei in Monitorul Oficial.

In drept, exista si abrogarea implicita. Abrogarea implicita (tacita) cand legea noua contine dispozitii incompatibile cu legea veche fara sa prevada care dispozitii contrare se abroga.
Abrogarea implicita ?
Neabrogarea unei prevederi nu poate sa fie si o omisiune ?
De ce se lasa la aprecierea oricui sa aleaga care sunt
dispozitiile incompatibile cu legea veche ?

Asa se ajung la contradictii, la erori de interpretare si
in final la incalcarea unor drepturi !

De ex.:
cum puteti interpreta dvs. urmatoarea situatie ?

- in legea salarizarii privind personalul contractual al unei institutii de stat ( Primarie )
se spune ca nu se mai acorda alte sporuri decat cele prevazute de acea lege,
Dintre sporul de confidentialitate si sporul de mobilitate de care ar beneficia un consilier juridic, doar sporul de mobilitate - a fost abrogat in mod expres de legea salarizarii !
- insa, in codul muncii, dar si in prevederile legale privind consilierii juridici,
se spune ca acestia pot beneficia de spor de confidentialitate si de sporul de mobilitate.

In final, consilierul juridic poate beneficia de acel spor de confidentialitate ?

Codul Muncii nu prevede nicio reglementare cu privire la acordarea acestui spor si nici Legea nr.514/2003.

Sporul de confidentialitate poate fi acordat numai daca este prevazut in c.i.m., in ccm aplicabil, in reg.intern ori intr-un act normativ.
Colegul mi-a spus ca in Codul muncii la art.25 si art.26 se prevad reglementari cu privire la clauza de mobilitate si la clauza de confidentialitate.
Mi-a dat si prevederile din Leg. 514/2003, actualizata:
Art. 16.Consilierul juridic este obligat sa respecte dispozitiile legale privitoare la interesele contrare in aceeasi cauza sau in cauze conexe ori la conflictul de interese pe care persoana juridica ce o reprezinta le poate avea; el este, de asemenea, obligat sa respecte secretul si confidentialitatea activitatii sale, in conditiile legii.
- In Statutul profesiei de consilier juridic - publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 684 din 29 iulie 2004:
Art. 60. - (1) Pentru activitatea sa profesionala consilierul juridic are dreptul la o remunerat
ie de baza, stabilita prin negociere pentru consilierul juridic ce are statut de salariat, sau
conform legilor speciale pentru cel numit in functie.
(2) Deosebit de remuneratia de baza astfel stabilita, in considerarea specificului muncii si a importantei sociale a serviciilor profesionale, in temeiul art. 25 si 26 din Legea nr. 53/2003, cu modificarile ulterioare, consilierul juridic poate negocia prestatii suplimentare in bani
reprezentand clauza de mobilitate si clauza de confidentialitate.

In final, Sporul de confidentialitate poate fi acordat daca este prevazut in lege ?
Nicio lege nu prevede cuantumul acestui spor.
Spuneti-i colegului dvs sa va arate care este textul de lege care prevede cuantumul acestui spor ?

"Poate negocia" nu inseamna obligativitate.