Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Achizitie auto din Germania pentru fundatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Achizitie auto din Germania pentru fundatie

O fundatie doreste sa achizitioneze o masina accesibilizata pentru persoane cu dizabilitati din Germania. Cum poate legal, sa imputerniceasca o persoana care sa semneze contractul cu firma din Germania, in numele fundatiei? Exista o alta varianta?
Probabil contractul va fi guvernat de legea germana, si deci ar trebui sa raspunda cineva care cunoaste legea germana. Probabil ca nici legea germana nu cere forma autentica pentru un contract de vanzare-cumparare de autoturism, asa ca s-ar putea incheia contractul si prin corespondenta... daca totusi se doreste face-to-face, se poate imputernici de catre conducerea fundatiei din Romania, daca nu poate merge sa semneze reprezentantul ei legal, o alta persoana. In principiu ar trebui sa fie suficienta o imputernicire sub semnatura privata, semnata de reprezentantul legal al fundatiei romanesti si stampilata, redactata bilingv romana - engleza sau romana - germana, daca firma germana nu cere mai mult... in caz contrar ar putea fi nevoie de o procura notariala tradusa si apostilata... Dar intrebati firma germana, ca ei stiu ce cerinte au pentru a se asigura ca cine semneaza reprezinta in mod valabil fundatia din Romania...
multumesc