Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata contributiei la somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata contributiei la somaj

Buna ziua.Poate o persoana fizica,sa-si achite individual contributia la somaj,pentru a putea beneficia(cand?!)de indemnizatie de somaj?Daca da,stiti si cat ar trebui sa achite?Va multumesc,anticipat.
1. - Conform Legii 76/2002, privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, se poate asigura în sistemul asigurarilor pentru somaj orice persoana care realizeaza venituri din activitati desfasurate potrivit legii, si care nu sunt asigurate prin efectul legii.
- Astfel de persoane pot incheia contract de asigurare pentru somaj cu agenţia pentru ocuparea fortei de munca in a carei raza teritoriala isi au domiciliul, daca au cel putin varsta de 18 ani si sunt asigurate in sistemul public de pensii si in sistemul asigurarilor sociale de sanatate.

2. - Venitul lunar pentru care se face asigurarea nu poate fi mai mic decat salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, stabilit potrivit legii (acum = 850 lei), si mai mare decat echivalentul a de 5 ori castigul salarial mediu brut, stabilit potrivit legii, in vigoare in luna pentru care se plateste contributia de asigurare pentru somaj.
- Contributia lunara este de 0,5% din venitul asigurat, deci minimum este 4,25 lei.

3. Asadar pentru a va asigura la somaj trebuie sa realizati venituri din activitati independente si sa fiti asigurata si la pensie si sanatate.

4. Dupa ce faceti minimum 12 luni de stagiu de cotizare puteti solicita indemnizatie de somaj.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane