avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 780 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cat merita sa platesc la stat maximum pentru pensie ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cat merita sa platesc la stat maximum pentru pensie ?

Am o nelamurire legata de contributia pentru pensie. Ca PFA, cat se merita sa platesc contributia pentru pensie, avand in vedere ca exista anumite plafonari ? As vrea adica sa stiu suma maxima lunara, peste care nu se merita sa contribui la stat deoarece nu as primi la pensie bani in plus.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:55, 1 Februarie 2014
1. Conform prevederilor Legii bugetului asigurarilor de stat se plateste o contributie lunara de asigurari sociale de 31,3% din venitul lunar asigurat.

2. În conformitate cu prevederile art. 36 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, nivelul minim al venitului lunar asigurat înscris în contractul de asigurare sociala este de 804 lei, iar nivelul maxim de 11.490 lei:
= 31,3% x 804 = 252 lei
= 31,3% x 11490 = 3.596 lei

Multumesc.
Totusi nu sunt sigur ca m-am exprimat clar, se poate calcula suma maxima cu care se merita sa contribuim la actualul sistem de pensii de stat ? Adica daca se contribuie cu mai mult de atat este inutil, in sensul ca pensia nu va fi mai mare.

Inteleg din mesajul dvs. ca sistemul de pensii primeste o contributie maxima de pana la 3.596 lei, dar eu ma intreb mai degraba legat de ceea ce va primi asiguratul la pensie pentru perioada asta.
Ultima modificare: Vineri, 31 Ianuarie 2014
Georgian3, utilizator
Investitia o primiti inapoi in peste 31 de ani de pensie.

3596x12=43.152 lei intr-un an = 5 puncte

5:35=0,14286x790,7=113 lei pe luna la pensie

43.152:113=381 de luni ca sa primiti investitia inpoi
381 de luni=31 ani si 9 luni
Daca va pensionati la 65+31=96
Daca veti trai pana la 96 de ani,va veti recupera investitia.
Intre timp va fi mancata si de inflatie.

Calculele le-am facut la nivelul anului 2014 si m-am raporat la un stagiu complet de 35 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributie suplimentara pentru pensie mti mti Buna ziua, Sunt femeie in varsta de 53 de ani, am 35 de ani vechime si sunt inca angajata avand contract de munca cu norma intreaga. Conform legislatiei ... (vezi toată discuția)
Contributie la asigurarile de pensii lucyfer lucyfer Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneti daca o persoana fara activitate poate contribui la asigurarile de pensii,care este cuantumul lunar[anual] al acestei ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata fara penalizare SILVIANIONEL SILVIANIONEL In ce conditii se poate acorda pensie anticipata fara penalizare la un barbat nascut in 1951? In ce conditii un barbat iesit la pensie anticipata fara ... (vezi toată discuția)