avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce înseamnã soluția ”dezînvestire” ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce înseamnã soluția ”dezînvestire” în acest caz?

Buna ziua
As dori sa stiu ce inseamna urmatoarele ,,concluzii" intr-un proces care nu a fost inca judecat,proces pentru partaj. Va multumesc anticipat.

Complet: Complet C4 Camera Consiliu
Tip solutie: Anulează cererea
Solutia pe scurt: Anulează cererea reconventionala.
Document: Încheiere finală (dezinvestire)
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 11:25, 6 Februarie 2014
Buna ziua,
Dosarul nu se judeca si instanta care a fost investita constata ca nu mai este in aceasta situatie (se dezinvesteste).
Ce motive ar putea exista pentru a nu se judeca?
multumesc
Asteptati motivarea instantei. Fara sa stim continutul dosarului este greu sa ne dam cu parerea. Pot fi motive de forma sau de fond.
Ultima modificare: Luni, 3 Februarie 2014
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
exista riscul de nedepunere in termen a intampinarii? poate fi si asta o cauza?
Soluția nu este ”dezînvestire”, ci este ”anulează cererea”.

Teoretic, cererea de chemare în judecată a fost anulată în procedura prealabilă fixării primului termen de judecată, procedură reglementată prin art. 200 Cod procedură civilă. Practic, nu înțeleg cum a fost posibil să ajungă o cerere reconvențională la dosar. Cererea de chemare în judecată nu se comunică pârâtului decât după ce este supusă procedurii de regularizare prevăzute la art. 200 Cod procedură civilă. Dacă doriți, dați mai multe amănunte (când a fost introdusă cererea de chemare în judecată la instanță, dacă instanța a solicitat prin adresă completarea dosarului etc.).

Alte discuții în legătură

Incheiere finala (dezinvestire) LDMUNTEANU LDMUNTEANU Complet: Camera de Consiliu Tip solutie: anuleaza cererea; Solutia pe scurt: Anuleaza cererea formulata de reclamantul .....Cu drept de cerere de reexaminare ... (vezi toată discuția)
Partaj judiciar MYLYMYLY MYLYMYLY BUNA ZIUA. am gasit intampaltor numele meu intru n partaj judiciar ca parat fara a fii anuntata.iar rezultatul fiind posibil de dezbatere succesiune.Tip ... (vezi toată discuția)