Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... M-au dat afara de la firma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

M-au dat afara de la firma

ce acte trebuie sa de la incetarea acticitati

Decizia de incetare a contractului individual de munca, adeverinta de vechime(salarii brute, nete, ), extras din REVISAL, anexa 26(pentru somaj),
Extras-ul REVISAL nu are nicio valoare juridica.

La incetarea c.i.m., angajatorul va trebui sa-i elibereze fostului salariat :
- decizia de incetare a c.i.m.
- adeverinta de vechime
- adeverinta de somaj.
- unii angajatori elibereaza si nota de lichidare. Insa acest document nu are nicio baza legala
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cum nici nota de lichidare n-are, dar tot se elibereaza de catre unii angajatori.:)