avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... pentru ce perioada sunt consilier juridic debutant?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

pentru ce perioada sunt consilier juridic debutant?

Buna ziua tuturor,sunt consilier jurdic la o primarie din 05.01.2009. Am fost incadrata ca si consilier juridic debutant cu mirificul salariu brut de 578 lei. Ceea ce, stiu, este practic imposibil avand in vedere ca de la 01.01.2009 salariul minim pe economie este de 600 lei. Din pacate insa, legiuitorul nostru nu a adus modificarile necesare O.G.10/2008 asa ca...Ceea ce as vrea sa stiu insa, este dupa cat timp pot trece de la consilier juridic debutant la consilier juridic de gradul 4?Nu de alta dar pentru consilier juridic grad 4 salariul este putin peste minimul pe economie=D> si tare m-as bucura sa primesc ceva in plus.Ca munca este...Cineva spunea ca dupa 3 luni, insa m-ar ajuta foarte mult daca as gasi si un temei legal pe care sa imi intemeiez cererea.Mentionez ca am fost angajata ca si personal contractual nu ca si functionar public. Va multumesc mult tuturor pentru rabdare si anticipat pentru raspunsurile care vor veni.O zi buna.
Cel mai recent răspuns: Bogdan Ciprian Cocu , Consilier juridic 11:31, 19 Mai 2009
:O consilier juridic cu 578 lei salariu????

nu stiu prea multe despre salarizarea bugetarilor (recunosc) insa stiu ca pt a fi consilier juridic trebuie sa termini o facultate de drept iar din 2009 salariul minim pentru posturile care necesita pstudii superioare este de 1200 lei indiferent daca e debutant sau nu...........
monya, pentru bugetari nu sunt aplicabile prevederile CCMN cu privire la salarizare :)
Da, din pacate la bugetari nu se aplica coeficientul de 2 la salariul minim pe economie. Exista o grila de salarizare care stabileste salarile personalului din unitatile bugetare. Este vorba despre O.G. 10/2008. Si in anexa ordonantei salariul este intr-adevar 578. Dar de la 1 ianuarie 2009 s-a modificat minimul pe economie la 600 insa grila de salarizare nu s-a adaptat noilor modificari.Ce sa faci?Suferim unii dintre noi pentru lipsurile legislatiei noastre.Ceea ce m-ar interesa insa si mai mult este dupa ce perioada pot trece de la consilier juridic debutant la consilier juridic grad 4. Multumesc mult pentru raspunsuri.
Fiind angajata ca si tine in cadrul Primariei eu am trecut de la debutant la gradul 3 dupa 4 luni dupa ce am dat o verificare scrisa. Intr adevar si eu am avut un salariu mic ,iar dupa avansare mi-a crescut.Dar din cate imi amintesc termenul in care institutia poate hotara cresterea in grad este de pana la 1 an- de la angajare- si aici vorbesc de legislatia din anul 2006 de care "am beneficiat" eu.
Mult succes!!!
Ultima modificare: Joi, 16 Aprilie 2009
Ramona24, utilizator
Art. 31(4) din Codul muncii: "Absolventii institutiilor de invatamant se incadreaza, la debutul lor in profesie, pe baza unei perioade de proba de cel mult 6 luni." Deci... la latitudinea institutiei (de verificat ccm-ul la nivel de unitate - daca exista sau regulamentul intern, pot contine prevederi referitoare la perioada de proba). Cat despre salariu, nenea primarul e obigat sa dea o dispozitie in baza HG 1051/2008, prin care sa ridice toate salariile de sub 600 RON din primarie la salariul de baza minim brut pe tara garantat inplata, incepand cu 01.012009.

Alte discuții în legătură

Promovare personal contractual lidia31 lidia31 sunt incadrata ca personal contractual intr-o primarie din noiembrie 2008, ca debutanta,fiind proaspata absolventa de facultate. Trecerea de la stadiul de ... (vezi toată discuția)
Salariu consilier juridic Ela_Cj Ela_Cj Buna ziua, am si eu o intrebare la care nu ii gasesc raspunsul si nimeni nu ma poate lamuri cu certitudine. Sunt consilier juridic debutant la o primarie ... (vezi toată discuția)
Care este salariul unui consilier juridic asistent? mariamihaelailie mariamihaelailie Buna seara, As dori sa stiu care este salariul brut al unui Consilier Juridic Asistent t-Serviciul Contencios Administrativ, Juridic dintr-o primarie? Si ... (vezi toată discuția)