Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Recurs

Buna ziua, Doresc sa cunosc cateva detalii legate de un caz mai vechi de anul trecut..

Dupa cum spunem in trecut un prieten a mers fara permis pe drumurile publice, drept urmare "infracţiuni privind circulaţia pe drumurile publice (O.U.G nr. 195/2002) art.86 alin.1" .. a fost judecat in orasul buftea si a primit Condamnare (condamna pe inculpatul ............... la pedeapsa amenzii penale in cuantum de 1500 lei pentru savarsirea infractiunii de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul de catre o persoana care nu poseda permis de conducere.)
Dar Parchetul de pe langa Judecatoria Buftea a facut recurs !!
Acum este chemat la Curtea de apel bucuresti in luna martie..

Doresc sa stiu ce urmeaza : Care este procedura?, la ce ar trebuii sa se astepte!!? si alte detalii pe care le puteti da..

Multumesc !
Prietenul dvs.va trebui sa mearga la arhiva instantei de recurs , sa studieze motivele de recurs si sa-si pregateasca apararea in functie de motivele invocate.