avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot trece din pensie de invaliditate la pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot trece din pensie de invaliditate la pensie limita de varsta?

Buna ziua. barbat,nascut in 29 10 1956 am lucrat in grupa 2, -13 ani 5 luni -in grupa 1 ,-1ani 9 luni,stagiu asinilat,-1 an 7 luni,- sidin luna 10 ,2007 pina in prezent in pensie de invaliditate gradul 3 ,respectiv 5 ani 3luniVa rog sa-mi spuneti cind pot trece la pensia limita de virsta VA MULTUMESC ANTICIPAT.
Cel mai recent răspuns: miti1956 , utilizator 20:21, 5 Februarie 2014
revin la grupa 1 de munca am lucrat 7 ani si 9 lunila mina subteran
Din cele postate,eu am inteles ca stagiul de cotizare se compune din:
13 ani si 5 luni in grupa II-a de munca
7 ani si 9 luni in grupa I-a de munca
1 an si 7 luni,stagiu asimilat
5 ani si 3 luni,stagiu asimilat(pensie de invaliditate grdul III).
Daca eu am inteles corect,iar anii de grupa sunt in procent de 100%,atunci:
Limita de varsta la 59 de ani(29/10/2015).
multumesc pentru raspuns dar daca mai depun o adeverinta pe care o astept ca am mai lucrat 4 ani si 7 luni in conditii normale scade virsta la care trebuie sa ies?>
Pentru conditii normale,nu se acorda reducere.
multumesc mult pentru rabdare si lamuriri

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecerea de la pensie invaliditate la limita de virsta miti1956 miti1956 buna ziua barbat nascut 29 10 1956 iesit la pensie invaliditate grad 3 la 02 10 2007 dupa depunerea ma multor adeverinte am primit ultima decizie din 01 09 ... (vezi toată discuția)
Cand poate sa iasa la pensie ptr. limita de varsta? mariatoda30 mariatoda30 buna ziua!, sotul meu este nascut in 26. 07. 1956, a lucrat din 1973 sept pina in mai 2006, dupa care a intrat in pensie de boala, mentionez ca 29 de ani si ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie - activitate in subteran mincinosul mincinosul buna seara , am intrebare referitoare la pensionare, tatal meu are 31 de ani si 7 luni vechime in munca din care 16 ani lucrati in minerit, si implineste 56 de ... (vezi toată discuția)