Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot trece din pensie de invaliditate la pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot trece din pensie de invaliditate la pensie limita de varsta?

Buna ziua. barbat,nascut in 29 10 1956 am lucrat in grupa 2, -13 ani 5 luni -in grupa 1 ,-1ani 9 luni,stagiu asinilat,-1 an 7 luni,- sidin luna 10 ,2007 pina in prezent in pensie de invaliditate gradul 3 ,respectiv 5 ani 3luniVa rog sa-mi spuneti cind pot trece la pensia limita de virsta VA MULTUMESC ANTICIPAT.
revin la grupa 1 de munca am lucrat 7 ani si 9 lunila mina subteran
Din cele postate,eu am inteles ca stagiul de cotizare se compune din:
13 ani si 5 luni in grupa II-a de munca
7 ani si 9 luni in grupa I-a de munca
1 an si 7 luni,stagiu asimilat
5 ani si 3 luni,stagiu asimilat(pensie de invaliditate grdul III).
Daca eu am inteles corect,iar anii de grupa sunt in procent de 100%,atunci:
Limita de varsta la 59 de ani(29/10/2015).
multumesc pentru raspuns dar daca mai depun o adeverinta pe care o astept ca am mai lucrat 4 ani si 7 luni in conditii normale scade virsta la care trebuie sa ies?>
Pentru conditii normale,nu se acorda reducere.
multumesc mult pentru rabdare si lamuriri