Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Asociat =Administrator= Salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Asociat =Administrator= Salariat

Buna ziua,
Am cautat prin legi dar nu am reusit sa gasesc.Poate ma puteti ajuta dvs in legatura cu urmatoare intrebare : Un asociat poate fi atat administrator cat si salariat? Mentionez ca este vorba de o societate comerciala cu doi asociati.Daca se poate as dori sa-mi spuneti in ce lege pot gasi raspuns la aceasta intrebare.

Multumesc anticipat.
Asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societatii cu raspundere limitata al carui asociat unic este. - art 196 ind. 1 alin. 3 din legea 31/1990 .Din moment ce asociatul unic poate avea calitatea de salariat si dvs., fiind doi asociati in firma, puteti avea atat calitatea de asociat si administrator cat si cea de salariat.
Cei doi asociati ai SC pot fi si administratori si salariati in acelasi timp.
Nu exista interdictie legala. Si daca legea nu distinge, dvs. de ce vreti sa se faca aceasta precizare?
Ati facut un CIM si nu vi l-a inregistrat la ITM?