Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta iesire la pensie

Buna ziua.Pentru un barbat care este nascut pe 13.10.1954 si care are peste 35 ani vechime, stagiul complet de cotizare si care are lucrati 7 ani si 6 luni in grupa I -a si 1 an in grupa II-a la ce varsta poate iesi la pensie.

Exista vreo lege care spune ca pana la 31 martie 2014 barbatii care au 59 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare pot iesi la pensie? Va multumesc mult!
1. Pentru un barbat nascut in octombrie 1954 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 7 ani si 6 luni lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 3 ani si 5 luni;
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani si 9 luni.

3. Pentru 1 an lucrat in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- nu se reduce varsta standard de pensionare deoarece trebuia sa fie minimum 6 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 6 luni.

4. Asadar:
- varsta standard redusa de pensionare este de 65/0 - 3/6 = 61 de ani si 6 luni;
- stagiul de cotizare este de 35/0 + 3/9 + 0/6 = 39 de ani si 3 luni.

5. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 6 luni, in aprilie 2018;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in octombrie 2016.

6. Dvs. ati scris:
Exista vreo lege care spune ca pana la 31 martie 2014 barbatii care au 59 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare pot iesi la pensie? Va multumesc mult!

Nu exista asa ceva.
va multumesc tare mult