avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1879 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Legea mai favorabila PEDEAPSA ACCESORIE
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Legea mai favorabila PEDEAPSA ACCESORIE

in 23 ianuarie a fost pronuntata o hotarare de tribunal cu privire la fapta de care sunt acuzat....1 an cu suspendare CONDITIONATA si interzicerea unor drepturi. A facut apel si parchetul si eu...pe noul cod pedeapsa pentru fapta respectiva se reduce fiind de la 2 la 7 ani. INTREBARE...Daca sa zicem este admis apelul parchetului si mi se mareste pedeapsa de ex la 2 ani cu suspendare, mai pot beneficia de SUSPENDARE CONDITIONATA, intrucat pe noul cod aceasta este inlocuita de AMANAREA PEDEPSEI, ce nu este posibila pentru infractiuni cu limite mai mari de 5 ani....ramanand doar suspendare sub supraveghere....scap de suspendare sub supraveghere????? as vrea sa lucrez in uniune dupa ce termin, de aceea este fffff important pentru mine.....multumesc
Cel mai recent răspuns: ionut_daniel , utilizator 17:10, 15 Februarie 2014
de suspendare conditionata nu mai puteti beneficia, insa supravegherea poate fi facuta in asa fel incat sa nu va prejudicieze
nici macar daca se respinge apelul parchetului si se mentine decizia tribunalului....oricum nu mi se pare corect...pentru ca in vechea lege suspendarea sub supraveghere era o o pedeapsa mai dura decat cea conditionata....deci....unde mai este legea favorabila?????
Pai aia se si aplica. legea mai favorabila
concret as vrea un raspuns....ART.5 C.p., spune ca in astfel de cazuri se aplica noul cod penal fara a face referire si la pedeapsa accesorie....nu spune ca se pot combina...deci daca se schimba decizia ar trebui sa se aplice noul cod care m-ar avantaja doar in cazul in care depasesc maximul de 7 ani(exluc in acest caz), in rest imi este NEFAVORABIL....va rog un raspuns competent si practica judiciara daca are cineva pana la acest moment ...multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Februarie 2014
ionut_daniel, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De ce nu se aplica legea penala mai favorabila in raport de cuantumul pedepsei cu inchisoarea ? CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Buna seara, De ce nu se aplica legea penala mai favorabila in raport de pedeapsa cu inchisoarea prevazuta de lege? Legea penala mai favorabila mie imi ... (vezi toată discuția)
Hotarari pronuntate pe noul cod penal de iccj CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Stimati colegi avocati, As propune sa mentionati daca la ICCJ sau chiar la nivel de curti de apel aveti cunostiinta de pronuntarea unor hotarari ... (vezi toată discuția)
Va rog lamuriti-ma cu interpretarea unei sentinte Trestianu Trestianu Ce sa inteleg din asta?va rog ajutati-ma cu un raspuns In baza art. 87 al. 1 din OUG 195/2002 republicată, cu aplicarea art 320 ind. 1 C.p.p. şi art. ... (vezi toată discuția)