Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Plata drepturi salariale.
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Plata drepturi salariale.

Daca sunt functionar public si nu mi-a fost platit salariul de catre institutia publica in care lucrez, ce trebuie sa fac? Cum pot sa-i oblig sa-mi plateasca drepturile salariale neachitate? Si cum trebuie mers, pe contencios sau pe codul muncii?

V-as multumii foarte mult daca ma sfatuiti si pe mine !
Bizy, utilizator
Depinde de motivul pentru care nu v-au achitat drepturile salariale.
Daca pur si simplu au uitat sa le achite ori nu au avut fonduri, actionati conf Codului muncii.
Daca salariul nu a fost achitat in temeiul unui act al institutiei publice, actionati in contencios.
In ambele cazuri in prealabil va puteti adresa unui mediator.
M-au mutat intr-o alta localitate in interes de serviciu si refuza sa-mi acorde drepturile salariale prevazute la art.91, alin.5 din L188/1999. Mi-au dat doar 5 zile libere. Conform legii am dreptul si la un salariu. Si spuneti ca ar fi utila o mediere ? :)
Solicitati in scris plata drepturilor cuvenite. Daca raspunsul e defavorabil, atunci urmati procedura prev in Lg 554/2004.
va multumesc !!!!
Litigiul este de competența exclusivă a instanței de contencios administrativ (art. 109 din Legea nr. 188/1999). Parcurgerea procedurii de informare cu privire la avantajele medierii nu este obligatorie în aceste litigii.