Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... semnatura electronica
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

semnatura electronica

buna ziua,
firma mea are 2 prestatori pe contabilitate, care au propria semnatura electronica.
Intrebarea este, poate firma mea sa utilizeze cele 2 semnaturi electronice, proprii firmelor de contabilitate, pentru transmiterea declaratiilor la anaf?
multumesc.
Buna ziua,

Puteti sa utilizati, dar numai prin imputernicirea (autentificata de notarul public) societatii de contabilitate care detine certificatul digital, daca aceasta nu are calitatea de reprezentant legal al societatii pe care o conduceti. Nu cunosc daca puteti utiliza doua semnaturi electronice pentru aceiasi societate. Este un caz particular, nu m-am confruntat pana acum cu o astfel de situatie.

Aveti aici Ordinul care reglementeaza depunerea on-line a declaratiilor fiscale.
[ link extern ]