Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul venit lunar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul venit lunar

va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza un bonus lunar acordat de angajator si de asemenea deducerea personala, intrucat am 2 copii in intretinere, si in ce mod se taxeaza bonurile de masa, intrucat practic, in conditiile unui bonus de 150 lei, fata de salariu si a deducerii care nu stiu cum se calculeaza (angajatorul s-a limitat la a-mi spune ca se bifeaza in progr de salarii optiunea cu/fara..) diferenta pe care o incasez fata de salariul net este de 70 lei
Buna ziua,

Bonusurile reprezinta un plus la salariul brut , care se acorda in anumite conditii stabilite de angajator . Se calculeaza in functie de conditiile stabilite de angajator. Se includ in veniturile brute si se calculeaza toate contributiile si impozitul pe salarii.
Referitor la tichetele de masa, ele sunt supuse impozitului pe venit, deci se adauga la venitul impozabil si se aplica cota de impozit .
Deducerile suplimentare sunt reglementate prin lege si se acorda in anumite conditii.

(2) Deducerea personala se acorda pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de pana la 1.000 lei inclusiv, astfel:
- pentru contribuabilii care nu au persoane in intretinere – 250 lei;
- pentru contribuabilii care au o persoana in intretinere – 350 lei;
- pentru contribuabilii care au doua persoane in intretinere – 450 lei;
- pentru contribuabilii care au trei persoane in intretinere – 550 lei;
- pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane in intretinere – 650 lei.
Pentru contribuabilii care realizeaza venituri brute lunare din salarii cuprinse intre 1.000,01 lei si 3.000 lei, inclusiv, deducerile personale sunt degresive fata de cele de mai sus si se stabilesc prin ordin al ministrului finantelor publice.
Pentru contribuabilii care realizeaza venituri brute lunare din salarii de peste 3.000 lei nu se acorda deducerea personala.
Va fac un calcul cu salariul minim pe economie, puteti sa recalculati dvs. cu salariul real.

Fluturas ianuarie 2014

21 zile lucrate 850 lei
bonus 150 lei
TOTAL BRUT 1000 lei

Contributii:
CAS 10,5% 105
CASS 5,5% 55
somaj 0,5% 5
TOTAL 165

Tichete de masa = 21 x 9,35 lei = 196 lei
Baza calcul impozit = brut 1000 + tichete 196 - contributii 165 - deducere 410 = 621 lei
Impozit = 621 x 16% = 99 lei

Salariu net = 1000 - 165 - 99 = 736 lei

Deducerea personala se calculeaza la total brut realizat (inclusiv tichetele de masa) conform prevederilor Codului fiscal.
La total brut = 1000 + 21 tichete x 9,35 = 1196 lei cu 2 persoane in intretinere deducerea personala este de 410 lei

Gasiti aici precizari: [ link extern ]
si aici tabelele calculate:
[ link extern ]

Deducerea personala este o suma pentru care nu platiti impozit. Nu primiti in mana suma de 410 lei, ci doar impozitul aferent acesteia 410 x 16% = 66 lei
Fara copiii in intretinere, ati fi avut deducere personala de 230 lei, castigul dvs. era de 230 x 16% = 37 lei.
Copiii in intretinere va aduc doar suma de 66 - 37 = 29 lei. Atata este generozitatea legii.
multumesc pentru raspunsuri...