Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Angajare consilier juridic
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Angajare consilier juridic

buna ziua.
pentru a putea angaja un consilier juridic la un S.R.L. este obligatoriu ca acesta sa fie inscris in Colegiul Consilierilor Juridici?
Ce acte trebuie sa semneze acesta dupa angajare? Care sunt obligatiile lui? In cazul unui litigiu, firma trebuie reprezentata neaparat de consilier sau poate fi reprezentata si de un avocat?
~ Conținut șters la cerere ~
cautraspuns a scris:
pentru a putea angaja un consilier juridic la un S.R.L. este obligatoriu ca acesta sa fie inscris in Colegiul Consilierilor Juridici?

NU exista o parere unitara in acest sens, unii zic ca da, unii ca nu.
sunt unele instante care cer ca c.j. sa fie inscris in Colegiu pentru a reprezenta in instanta si trebuie sa faca dovada. Repet doar unele instante. Eu reprezint si nu sunt inscrisa, mi se pare pierdere de timp si bani inscrierea.