Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Firma administrare imobile
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Firma administrare imobile

Dupa discutii cu avocati, contabili, persoane care au SRL-uri am ramas tot cu nedumeriri legate de urmatoarele aspecte. Intentionez sa infiintez un SRL cu activitate administrare imobile. Nu reusesc sa gasesc exact paragrafele de lege in care se mentioneaza exact ce obligatii fiscale are administratorul unei microintreprinderi care este neangajat. In afara de impozitele 3% pe venit, 16% pe dividende si 5,5% sanatate de anul acesta ce ar mai fi?

Este legal ca administrator al firmei neangajat sa desfasor in acelasi timp activitatea de administrator imobile, acesta fiind practic scopul deschiderii firmei? Trebuie neaparat sa ma angajez?
Administrator al societăţii comerciale = persoana fizică sau persoana juridică, asociat sau neasociat, care efectuează toate operaţiunile cerute pentru aducerea la îndeplinire a obiectului de activitate al societăţii, cu restricţiile arătate în actul constitutiv, în baza mandatului încredinţat de către asociaţii reuniţi în adunarea generală.

1. Cum intentionati sa va desfasurati activitatea, prestati servicii de unul singur(fara niciun angajat)?
Da, intentionez sa prestez singur activitatea, nu voi avea suficiente contracte incat sa imi pot permite sa angajez pe cineva. Daca nu sunt angajat, cum pot scoate banii din firma in afara de dividende?
Este legal ca administrator al firmei neangajat sa desfasor in acelasi timp activitatea de administrator imobile, acesta fiind practic scopul deschiderii firmei?

Conform normei in vigoare , administratorul de imobil este obligatoriu sa aiba ca obiect de activitate numai domeniul asociatiilor de proprietari ori ca activitate principala administrarea imobilelor pe baza de tarife sau contract,sa aiba angajate persoane atestate in conditiile prezentelor norme metodologice;
HG nr 1588/2007 Art. 22. - (1) Activitatea de administrare a condominiului include activitati de administrare tehnica, de contabilitate si casierie.

(2) Asociatia de proprietari angajeaza persoane fizice atestate pentru functia de administrator sau incheie contracte cu persoane juridice specializate si autorizate pentru realizarea, respectiv furnizarea serviciilor necesare administrarii, intretinerii, investitiilor si reparatiilor asupra proprietatii comune.

(3) Pentru a fi autorizate de catre autoritatile administratiei publice locale pentru activitatea de administrare, persoanele juridice specializate trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

a) sa aiba ca obiect de activitate numai domeniul asociatiilor de proprietari ori ca activitate principala administrarea imobilelor pe baza de tarife sau contract;
b)sa aiba angajate persoane atestate in conditiile prezentelor norme metodologice;
c)sa dovedeasca ca au bonitate financiara.
Amestecati lucrurile.

SC este o persoana juridica si, ca atare, trebuie privita separat de asociatul unic si administrator al sau.

Sa le luam separat:

SC plateste (pe CUI) 3% impozit micro, conform codului fiscal citat mai jos, si nu este obligata sa-si angajeze administratorul.

ART. 112^1 Definiţia microîntreprinderii

În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:

a) realizează venituri, altele decât cele prevăzute la art. 112^2 alin. (6);

a^1) realizează venituri, altele decât cele din consultanţă şi management, în proporţie de peste 80% din veniturile totale;

b) *** Abrogat;

c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 65.000 euro;

d) capitalul social al acesteia este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.

e) nu se află în dizolvare cu lichidare, înregistrată în registrul comerţului sau la instanţele judecătoreşti, potrivit legii.

[...]

ART. 112^7 Baza impozabilă

(1) Baza impozabilă a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor o constituie veniturile din orice sursă, din care se scad:

a) veniturile aferente costurilor stocurilor de produse;

b) veniturile aferente costurilor serviciilor în curs de execuţie;

c) veniturile din producţia de imobilizări corporale şi necorporale;

d) veniturile din subvenţii;

e) veniturile din provizioane şi ajustări pentru depreciere sau pierdere de valoare;

f) veniturile rezultate din restituirea sau anularea unor dobânzi şi/sau penalităţi de întârziere, care au fost cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil ;

g) veniturile realizate din despăgubiri, de la societăţile de asigurare/reasigurare, pentru pagubele produse bunurilor de natura stocurilor sau a activelor corporale proprii;

h) veniturile din diferenţe de curs valutar;

i) veniturile financiare înregistrate ca urmare a decontării creanţelor şi datoriilor în lei în funcţie de un curs valutar diferit de cel la care au fost înregistrate iniţial;

j) valoarea reducerilor comerciale acordate ulterior facturării.

(1^1) Pentru determinarea impozitului pe veniturile microîntreprinderilor, la baza impozabilă determinată potrivit alin. (1) se adaugă următoarele:

a) valoarea reducerilor comerciale primite ulterior facturării;

b) în trimestrul IV, diferenţa favorabilă dintre veniturile din diferenţe de curs valutar/veniturile financiare înregistrate ca urmare a decontării creanţelor şi datoriilor în lei în funcţie de un curs valutar diferit de cel la care au fost înregistrate iniţial şi cheltuielile din diferenţe de curs valutar/cheltuielile financiare aferente, înregistrate cumulat de la începutul anului.

(2) În cazul în care o microîntreprindere achiziţionează case de marcat, valoarea de achiziţie a acestora se deduce din baza impozabilă, în conformitate cu documentul justificativ, în trimestrul în care au fost puse în funcţiune, potrivit legii.

In urma desfasurarii activitatii firma poate realiza profit. Acesta poate fi repartizat asociatului unic sub forma de dividende care trebuie sa plateasca (pe CNP): 16% impozit, 5.5% CASS si 31.3% CAS. Primele doua se aplica asupra dividendelor, dar nu mai putin decat salariul minim pe economie in cazul CASS iar al treilea se aplica asupra unui venit declarat care nu poate fi mai mic de 1/3 din salariul mediu pe economie.
ynocentta a scris:

Este legal ca administrator al firmei neangajat sa desfasor in acelasi timp activitatea de administrator imobile, acesta fiind practic scopul deschiderii firmei?

Conform normei in vigoare , administratorul de imobil este obligatoriu sa aiba ca obiect de activitate numai domeniul asociatiilor de proprietari ori ca activitate principala administrarea imobilelor pe baza de tarife sau contract,sa aiba angajate persoane atestate in conditiile prezentelor norme metodologice;
HG nr 1588/2007 Art. 22. - (1) Activitatea de administrare a condominiului include activitati de administrare tehnica, de contabilitate si casierie.

(2) Asociatia de proprietari angajeaza persoane fizice atestate pentru functia de administrator sau incheie contracte cu persoane juridice specializate si autorizate pentru realizarea, respectiv furnizarea serviciilor necesare administrarii, intretinerii, investitiilor si reparatiilor asupra proprietatii comune.

(3) Pentru a fi autorizate de catre autoritatile administratiei publice locale pentru activitatea de administrare, persoanele juridice specializate trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

a) sa aiba ca obiect de activitate numai domeniul asociatiilor de proprietari ori ca activitate principala administrarea imobilelor pe baza de tarife sau contract;
b)sa aiba angajate persoane atestate in conditiile prezentelor norme metodologice;
c)sa dovedeasca ca au bonitate financiara.

Sa inteleg ca degeaba imi fac firma pentru ca tot trebuie sa angajez pe cineva?