avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Contributii microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Contributii microintreprindere

Buna seara,
am si eu cateva intrebari.
Am un PFA pe care as dori sa-l inchid si sa trec la microintreprindere.
La PFA nu eram angajat plateam doar 16 % impozit si sanatatea 5%
Intrebarea mea este daca la microintreprindere trebuie sa ma angajez , iar daca nu, ce fac cu contributia de 5% sanatatea?
Cheltuielile aferente venitului se mai inregistreaza in contabilitate sau nu, din moment ce se ia doar 3% din venit?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: tommy22 , utilizator 12:47, 11 Ianuarie 2014
Ca asociat unic la o srl microintreprindere dar si administrator, puteti sa va desfasurati activitatea fara sa fiti obligat sa va angajati pe srl cu contract de munca.
Toate veniturile si cheltuielile se inregistreaza in contabilitatea srl-ului.
Contributie la sanatate platiti pe venitul sub forma de dividende atunci cand va hotarati ca profitul firmei sa-l scoateti.
Inteleg ca vreti sa va desfasurati activitatea ca microintreprindere sa sa fiti asociat unic si fara sa fiti salariat.

Considerand asta, luam un calcul concret pentru un exercitiu financiar care, cu putine exceptii, in Romania este anul calendaristic:

100.000 lei venituri realizate;
70.000 lei cheltuieli efectuate (fara 3% impozit micro);
30.000 lei profit obtinut.

Trebuie platit la stat 3% impozit micro, adica 100.000 x 3% = 3.000 lei.

Ramane de repartizat sub forma de dividende 27.000 lei. Din acestea statul pretinde:

27.000 x 16% = 4.320 lei impozit pe dividende;
27.000 x 5,5% = 1.485 lei CASS
si cel putin
2.223 x 4 x 31,3% = 2783 lei CAS.

In total statul va incasa de la dvs. 3.000 + 4.320 + 1.485 + 2.783 = 11.588 lei.

Pentru aceeasi situatie o PFA plateste:

30.000 x 16% = 4.800 lei impozit;
30.000 x 5,5% = 1.650 lei CASS
si cel putin
2.223 x 4 x 31,3% = 2783 lei CAS.

In total statul va incasa de la dvs. 4.800 + 1.650 + 2.783 = 9.233 lei.

Pe langa faptul ca platiti mai mult ca microintreprindere, accesul la bani este in momentul obtinerii acestora in cazul PFA si numai dupa aprobarea bilantului contabil in cazul microintreprinderii.

In concluzie, daca aveti o PFA, pastrati-o.
Va multumesc !
buna ziua,

in cazul in care ai o microintreprindere,dar esti si salariat pe o alta soc com,mai platesti sanatate la acordarea dividendelor?

multumesc,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe profit sau impozit venit microintreprindere abaflor98 abaflor98 Un SRL care in 2011 a optat pentru impozit pe profit are la 31.12.2012 cifra de afaceri mai mica de 65000eur. Daca in anul 2013 realizeaza o cifra de afaceri ... (vezi toată discuția)
Dividende CarmenOrtansa CarmenOrtansa Pot plati dividendele de mai multe ori intrun an pana la atingerea sumei hotarata de AGA? (vezi toată discuția)
Pfa smartcars smartcars buna ziua, o firma mi-a oferit un job cu o conditie : sa ma plateasca ca PFA. ce taxe trebuie sa achit eu ca si PFA ? banuiesc ca exista un 16%, dar mai ... (vezi toată discuția)