avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Vanzare auto in lipsa proprietarului
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Vanzare auto in lipsa proprietarului

Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca se poate in urmatoarea problema

Sunt plecat din tara si am lasat masina la vanzare in Romania tatalui meu. Acesta nu are imputernicire pentru vanzare dar un client a spus ca nu mai este nevoie sa fiu eu prezent si ca la primarie se rezolva toate.
Tatal meu este mai in varsta si nu vreau sa fie pacalit.Vreau sa stiu care este procedura pentru vanzarea masinii.

Va multumesc anticipat.
Pentru tranzactionare auto sunt necesare mai multe documente printre care esential este certificatul fiscal ,pe care trebuie sa il prezinte proprietarul
Cum dv sunteti proprietarul de fapt si de drept al bunului mobil,pentru parcurgerea procedurii legale de tranzactionare bun mobil este necesar sa incheiati procura notariala in favoarea tatalui dv,cu scopul vanzarii auto ,obtinerii formalitatilor legale
Atentie sporita la incheierea contractului de vanzare cumparare sa fie realizat prin notar sau unitate specializata
Atentie ca la semnarea documentului de instrainare auto ,vanzatorul sa depuna si contravaloarea negociata a masinii
Dupa ce s-au incheiat documentele de tranzactionare auto,vanzatorul sau persoana cu procura sa completeze pe spatele talonului,la rubrica "instrainat catre..."numele cumparatorului,data tranzactiei ,semnatura vanzator/inlocuitorul acestuia
Termenul de finalizare procedura radiere auto este de 30 de zile,in care vanzatorul/
inlocuitorul acestuia ,cu originalele si copii ale documentelor +fisa de inmatriculare,se adreseaza autoritatii fiscale responsabile pentru radiere
Pentru siguranta,a se realiza copii ale tuturor documentelor,inclusiv dupa certificatul fiscal si dupa CI cumparator
Ordinul nr 1501/2006 privind procedura inmatricularii, inregistrarii, radierii si eliberarea autorizatiei de circulatie provizorie sau pentru probe a vehiculelor prevede la art.8 obligatia ca vanzatorul sa inscrie in certificatul de inmatriculare transmiterea dreptului de proprietate in favoarea cumparatorului.
Succes !





~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Masina vanduta cu toate actele baciuiulian baciuiulian Buna ziua, Acum 1 an am vandut unei persoane un [b]WV Polo AVARIAT[/b] cu toate actele (talon si cartea masinii). Dansula spus ca repara masina, o pune pe ... (vezi toată discuția)
Inscris pe talonul auto "instrainat catre" ovidiu2014 ovidiu2014 Buna seara. In urma cu 2 ani am vandut o masina cu contract de vanzare-cumparare luat de pe internet, nu de la politie si am scris pe talon instrainat catre la ... (vezi toată discuția)
Vanzare automobil blajaura blajaura In luna august 1916, soacra mea a vandut un autoturism ( folosit ), facand un contract de vanzare cumparare nefiind inregistrat la notar si nefiind finalizat ( ... (vezi toată discuția)