Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Art 85(5) legea 76/2002
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Art 85(5) legea 76/2002

Buna ziua, subiectul intrebarii mele il constituie conventia incheiata intre angajator si AJOFM cu privire la acordarea subventiei descrise in art 85(5) din legea somajului:
Sper ca am gasit cea mai recenta varianta a legii in care se specifica : "Angajatorii care încadrează în muncă, potrivit legii, şomeri care, în termen de 5 ani de la data angajării, îndeplinesc, conform legii, condiţiile pentru a solicita pensia anticipată parţială sau de acordare a pensiei pentru limită de vârstă, dacă nu îndeplinesc condiţiile de a solicita pensia anticipată parţială, beneficiază lunar, pe perioada angajării, până la data îndeplinirii condiţiilor respective, de o sumă egală cu valoarea indicatorului social de referinţă în vigoare, acordată din bugetul asigurărilor pentru şomaj"

Cu toate acestea conventia incheiata intre angajator si AJOFM a fost incheiata pe un an, iar doamna angajata mai are 1 an si 7 luni pana la pensionare.
As dori sa aflu daca trebuie reinnoita aceasta conventie pentru ca angajatorul sa poata beneficia in continuare de aceasta subventie, sau exista pe undeva o prevedere care reglementeaza ca subventia cuvenita angajatorului se acorda doar pe o perioada de 12 luni.
Va multumesc anticipat pentru ajutor.
1. Ultima varianta a art.85(5) din Legea 76/2002 este:

(5) Angajatorii care incadreaza in munca, potrivit legii, someri care, in termen de 5 ani de la data angajarii, indeplinesc, conform legii, conditiile pentru a solicita pensia anticipata partiala sau de acordare a pensiei pentru limita de varsta, daca nu indeplinesc conditiile de a solicita pensia anticipata partiala, beneficiaza lunar, pe perioada angajarii, pana la data indeplinirii conditiilor respective, de o suma egala cu valoarea indicatorului social de referinta in vigoare, acordata din bugetul asigurarilor pentru somaj.

adica varianta postata si de dvs.

2. Din Normele de aplicare a Legii 76/2002:

Art. 59^1
(3) Nu beneficiazã de subvenţia prevãzutã la art. 85 alin. (5) din lege angajatorii care încadreazã în muncã şomeri care, la data angajãrii, îndeplinesc condiţiile pentru a solicita pensie anticipatã parţialã.

3. - Cred ca este o scapare a celor de la AJOFM.
- Mergeti la ei si cereti explicatii si solicitati modificarea conventiei.