avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Bani şi Afaceri ... Tendinţe în lumea creditării Credit Coproprietate
Discuție deschisă în Tendinţe în lumea creditării

Credit Coproprietate

Salutare!

Am urmatoarea situatie: eu si prietena ne dorim sa achizitionam o casa impreuna.
Ea dispune de 50% avans, eu sunt dispus sa fac un credit pentru restul de 50%.

Eu lucrez si pot acoperi creditul fara probleme., ea este inca studenta si nu are venituri.

Se poate achizitiona/stipula in contractul de vanzare cumparare ca fiecare dintre noi sa detinem 50% din proprietate?

Pot bancile acorda un credit in aceste conditii?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:18, 10 Martie 2014
Puteti cumpara imobilul pe cote parti, insa nu stiu daca banca va finanteaza pt a cumpara jumatate din casa.
Poate daca prietena e dispusa sa isi dea acordul pt a pune banca ipoteca pe casa, practic sa fie garant ipotecar pt creditul dvs.
Mergeti impreuna la banca si vedeti ce solutii va da.

Multumesc frumos,

Da, este dispusa sa gireze cu partea ei daca este nevoie.
Voi merge astazi la banca cu care lucrez..

Din cunostintele voastre, ce banci accepta astfel de situatii?
Probabil ca cele mai multe ar accepta. E avantajos pt banca ca garantia sa acopere 150 % imprumutul cu toate costurile lui.
Nu se fac recomantari pe forum, incercati oricum la mai multe banci pt ca dobanda si conditiile difera.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparare casa cu credit ipotecar NoNamed NoNamed Salutare! Pe viitor ma gandesc ca s-ar putea sa ma folosesc de posibilitatea de a cumpara o casa printr-un credit ipotecar. Intrebarea mea este ... (vezi toată discuția)
Coproprietar pentru imobil achizitionat prin credit bancar brooklynb2002 brooklynb2002 Impreuna cu prietena am dori sa achizitionam un imobil prin credit ipotecar (simplu, nu prima casa). Momentan ea nu se califica pentru un credit ipotecar (si-a ... (vezi toată discuția)
Credit bancar, pe baza nudei proprietati badaxel badaxel Buna ziua. Am cumparat o propietate, in Oradea, un apartament cu 3 camere, in 2004, de la sotul mamei mele, care dobandise bunul inainte de casatoria cu ea. ... (vezi toată discuția)