Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reclamatie calomnioasa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reclamatie calomnioasa

din pura razbunare a vecinului care de foarte multi ani incearca prin toate metodele sa ma denigreze atit la servici cit si in localitatea care locuiesc.ani dea randul mia deschis procese sub toate formele , mia facut reclamatii la servici , la politie , la parchet iar acum mai nou la actualul loc de munca unde a scris numai aberatii dar angajatorii mei sunt de cetatenie straina si nu stiu daca vor intelege aceasta ura ,cu copia de pe reclamatie pot sa l dau in judecata poate asa ma va lasa in pace ,sub ce articol pot sa l acuz sau alta metoda.va multumesc
dupa ce parchetul a decis ca nu sunteti vinovat trebuia sa-i faceti plagere pentru denunt calomnios.

Art. 268 Inducerea in eroare a organelor judiciare
(1) Sesizarea penala, facuta prin denunt sau plangere, cu privire la existenta unei fapte prevazute de legea penala ori in legatura cu savarsirea unei asemenea fapte de catre o anumita persoana, cunoscand ca aceasta este nereala, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.
(2) Producerea sau ticluirea de probe nereale, in scopul de a dovedi existenta unei fapte prevazute de legea penala ori savarsirea acesteia de catre o anumita persoana, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.
(3) Nu se pedepseste persoana care a savarsit inducerea in eroare a organelor judiciare, daca declara, inainte de retinerea, arestarea sau de punerea in miscare a actiunii penale impotriva celui fata de care s-a facut denuntul sau plangerea ori s-au produs probele, ca denuntul, plangerea sau probele sunt nereale.
doberv, utilizator