avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se timbreaza recursul in procesele cu asociatiile ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se timbreaza recursul in procesele cu asociatiile de proprietari

Doresc sa fac recurs intr-un proces civil cu asociatia de proprietari.

Intrebari

1 Este nevoie sa platesc si taxa judiciara de timbru si timbru judiciar?

2 Timbrul judiciar este un anumit procent din suma pe care instanta a stabilit ca o datorez asociatiei?
Cel mai recent răspuns: district , utilizator 09:08, 11 Martie 2014
Si eu sunt interesat de aceasta problema.

Taxa judiciara de timbru se plateste doar ptr cheltuielile de judecata sau si ptr datoria pe care o ai fata de asociatie?

Unde se plateste taxa judiciara de timbru, la serviciul de taxe si impozite de sector?

Cum se procedeaza?Te prezinti cu hotararea instantei si functionarul de la ghiseu iti spune cat ai de plata?
Eu stiu conform UG 802013 pentru recurs se plateste 50% din taxa achitata ptr fond Aceasta se plateste la Dir Impozite si Taxe fara sa aveti vreun document daca sinteti pers fizica va spuneti CNP-ul daca sinteti din partea Asociatiei se spune la ghiseu CF
Dar daca esti parat , nu ai platit taxa de timbru judiciar ptr fond.

Deci, daca vrei sa declari recurs, ce trebuie sa platesti ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Unde pot plati timbru judiciar dandan675 dandan675 buna ziua,intrebarea mea ar fi-unde se poate plati timbru judiciar ptr judecatoria sector unu,ptr legalizarea unei hotarari judecatoresti.va multumesc (vezi toată discuția)
Vă rog frumos să-mi spuneți în temeiul cărui articol din ... nuexistă nuexistă Vă rog frumos să-mi spuneți în temeiul cărui articol din Legea nr. 196/2018 privind funcționarea Asociațiilor de Proprietari actualizată, este ... (vezi toată discuția)
taxa de timbru si timbrul judiciar mpaul1952 mpaul1952 Buna ziua Imi poate spune cineva cat si unde se platesc taxa de timbru si cea de timbrul judiciar pentru un apel referitor la o actiune in evacuare? ... (vezi toată discuția)