Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se timbreaza recursul in procesele cu asociatiile ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se timbreaza recursul in procesele cu asociatiile de proprietari

Doresc sa fac recurs intr-un proces civil cu asociatia de proprietari.

Intrebari

1 Este nevoie sa platesc si taxa judiciara de timbru si timbru judiciar?

2 Timbrul judiciar este un anumit procent din suma pe care instanta a stabilit ca o datorez asociatiei?
Si eu sunt interesat de aceasta problema.

Taxa judiciara de timbru se plateste doar ptr cheltuielile de judecata sau si ptr datoria pe care o ai fata de asociatie?

Unde se plateste taxa judiciara de timbru, la serviciul de taxe si impozite de sector?

Cum se procedeaza?Te prezinti cu hotararea instantei si functionarul de la ghiseu iti spune cat ai de plata?
Eu stiu conform UG 802013 pentru recurs se plateste 50% din taxa achitata ptr fond Aceasta se plateste la Dir Impozite si Taxe fara sa aveti vreun document daca sinteti pers fizica va spuneti CNP-ul daca sinteti din partea Asociatiei se spune la ghiseu CF
Dar daca esti parat , nu ai platit taxa de timbru judiciar ptr fond.

Deci, daca vrei sa declari recurs, ce trebuie sa platesti ?