Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Trecerea frontierei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Trecerea frontierei

Am o curiozitate,am vazut procese in care s-a admis domiciliul copilului la o adresa din afara tarii,autoritate parinteasca exercitata in comun,cum poate parintele rezident sa treaca frontiera dc nu are un acord al celuilalt parinte,dar exista o hotarare judecatoreasca prin care se stabileste dom copilului in alta tara.
alexa_sidorencu, utilizator
Cu hotararea, depinde si ce scrie excat in ea.
hotararea trebuie sa faca referire si la acest aspect, trebuie sa fie f clara pt a iesi in baza ei.
Din pacate nu am vazut decat solutia pe scurt care spune:autoritatea parinteasca se va exercita in comun,stabileste domiciliul minorei la domiciliul mamei din Spania.Nu spune nimic de trecerea frontierei vreo suplinire de acord......
As face o cerere de lamurire dispozitiv.
Este necesara o hotarare judecatoreasca care sa suplineasca acordul de vointa al tatalui, pentru parasirea tarii.