avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Radiere SRL asociat unic, fara activitate, fara ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Radiere SRL asociat unic, fara activitate, fara patrimoniu - Situatie financiara de lichidare

Buna ziua!
Am o intrebare legata de radierea unui SRL fara patrimoniu si activitate de la infiintare pana in prezent.
Am trecut deja de prima etapa si avem hotararea judecatoreasca de dizolvare cf art. 227 lit b si lichidare cf art. 235 alin. 3. Urmatoarea etapa este sa radiem SRL-ul la 30 de zile dupa publicare in MO.
Problema este ca ni se cere o Situatie financiara de lichidare certificata de persoane autorizate, potrivit legii.
Nedumerire: daca nu am avut niciodata activitate, nu am patrimoniu atunci ce situatie sa declar?
Cine face aceasta Situatie financiara?
Poate fi inlocuita de o decaratie de genul pe proprie raspundere?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: relini , utilizator 20:21, 18 Mai 2009
Se face doar formularul 10 din bilant. Ptr. model va puteti uita pe site-ul ONRC la situatii financiare de lichidare. In partea stanga veti trece sumele pe care le aveti conform ultimului bilant: capital social, banca sau casa, etc., iar in partea dreapta veti trece toate randurile cu zero. Atentie la data bilantului de lichidare se trece sus si in partea dreapta data la care se face bilantul (ex. 25.04.2009). Se certifica de un expert contabil, si va fi insotit de un raport privind distribuirea capitalurilor.
depuneti o declaratie ca firma nu a avut activitate de la infiintare pana in prezent. Se depune pe DM , taxe 20.5 ron
~ Conținut șters la cerere ~
se rezolva prin depunerea la ORC a copiilor acestor declaratii si inca una la zi.
Daca ati depus macar un bilant,atunci se intocmeste bilant de lichidare de catre un expert contabil,impreuna cu alte documente legate de lichidare.

de ce sa mai depui in copie ceva ce ai depus deja ??
care sunt alte documente legate de lichidare ?
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Dizolvare societate alin_bv alin_bv Spuneti-mi va rog in momentul dizolvarii unei societati, se poate face impunerea din oficiu pentru impozitul forfetar de catre ANAF chiar daca nu au fost ... (vezi toată discuția)
Dizolvare srl asociat unic tata1234 tata1234 Buna! As dori un sfat, am un SRL asociat unic, nu prea a avut activitate, un apartament este cumparat pe acel SRL. As vrea sa scap de aceasta firma, imobilul ... (vezi toată discuția)
Se poate dizolvare+radiere fara lichidare ? eugen05 eugen05 Buna ziua Se poate sa dizolv si sa radiez voluntar o firma care nu a avut niciodata activitate , fara sa fie nevoie de lichidator . Firma nu a avut si nu are ... (vezi toată discuția)