Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Radiere SRL asociat unic, fara activitate, fara ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Radiere SRL asociat unic, fara activitate, fara patrimoniu - Situatie financiara de lichidare

Buna ziua!
Am o intrebare legata de radierea unui SRL fara patrimoniu si activitate de la infiintare pana in prezent.
Am trecut deja de prima etapa si avem hotararea judecatoreasca de dizolvare cf art. 227 lit b si lichidare cf art. 235 alin. 3. Urmatoarea etapa este sa radiem SRL-ul la 30 de zile dupa publicare in MO.
Problema este ca ni se cere o Situatie financiara de lichidare certificata de persoane autorizate, potrivit legii.
Nedumerire: daca nu am avut niciodata activitate, nu am patrimoniu atunci ce situatie sa declar?
Cine face aceasta Situatie financiara?
Poate fi inlocuita de o decaratie de genul pe proprie raspundere?
Va multumesc.
Se face doar formularul 10 din bilant. Ptr. model va puteti uita pe site-ul ONRC la situatii financiare de lichidare. In partea stanga veti trece sumele pe care le aveti conform ultimului bilant: capital social, banca sau casa, etc., iar in partea dreapta veti trece toate randurile cu zero. Atentie la data bilantului de lichidare se trece sus si in partea dreapta data la care se face bilantul (ex. 25.04.2009). Se certifica de un expert contabil, si va fi insotit de un raport privind distribuirea capitalurilor.
depuneti o declaratie ca firma nu a avut activitate de la infiintare pana in prezent. Se depune pe DM , taxe 20.5 ron
~ Conținut șters la cerere ~
se rezolva prin depunerea la ORC a copiilor acestor declaratii si inca una la zi.
Daca ati depus macar un bilant,atunci se intocmeste bilant de lichidare de catre un expert contabil,impreuna cu alte documente legate de lichidare.

de ce sa mai depui in copie ceva ce ai depus deja ??
care sunt alte documente legate de lichidare ?
~ Conținut șters la cerere ~