Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca pentru un bulgar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca pentru un bulgar

buna seara,
ce acte imi sunt necesare pentru angajarea unui cetatean bulgar?
actele trebuie traduse de catre un translator autorizat?
multumesc.
1. Persoanele care au cetatenia unui alt stat membru al Uniunii Europene ori al Spatiului Economic European ori cetatenia Confederatiei Elvetiene pot fi incadrate in munca pe teritoriul Romaniei in baza unui contract individual de munca in aceleasi conditii in care pot fi angajati si cetatenii romani.

2. Cetateanul bulgar va trebui sa se adreseze I.G.I. in vederea eliberarii certificatului de înregistrare. Documentele necesare pentru eliberarea certificatului de inregistrare sunt:
- cerere tip;
- carte de identitate /pasaport (original si copie),
- contract de munca (original si copie) sau adeverinta eliberata de angajator (original),
- print screen din registrul general de evidenta a salariatilor, la sectiunea unde se regasesc datele referitoare la contractul de munca, stampilat si semnat de catreangajator pentru confirmarea veridicitatii documentului prezentat;
- taxe.

3.Pentru angajarea cetatelinlor straini din UE straini sunt necesare :
- contractul individual de munca in 2 exemplare,
- copie pasaport.
- copii de pe actele de studii recunoscute in tara.
- certificat medical, care constata faptul ca cel in cauza este apt pentru prestarea acelei munci.