avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Deductibilitate cheltuieli deplasari /activitati ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Deductibilitate cheltuieli deplasari /activitati independete

Pot deduce integral (cf 48. (4) lit. e si 38. pct 23 din norme) cheltuielile de deplasare efectuate de o persoana care obtine venituri din activitati independente? Am ca si documente justificative delegatie + bon de benzina atasat.
Cel mai recent răspuns: cosmm , utilizator 16:16, 19 Martie 2014
deductibil integral : cazare masa alte ch cu deplasarea pe baza de doc justificative;
deductibil limitat diurna ( 2.5 * nivelul de la stat);
Dar cheltuiala cu transportul e deductibila integral? Documente :delegatie + bon benzina
Da, daca aveti foaie de parcurs, foaie de delegatie - stampilata la destinatie.
Chiar daca nu ma incadrez in urmatoarele categorii ??:
1. vehiculele utilizate exclusiv pentru servicii de urgenţă, servicii de pază şi protecţie şi servicii de curierat;
2. vehiculele utilizate de agenţii de vânzări şi de achiziţii;
3. vehiculele utilizate pentru transportul de persoane cu plată, inclusiv pentru serviciile de taximetrie;
4. vehiculele utilizate pentru prestarea de servicii cu plată, inclusiv pentru închirierea către alte persoane sau pentru instruire de către şcolile de şoferi;
5. vehiculele utilizate ca mărfuri în scop comercial.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deductibilitate combustibil ContSters212422 ContSters212422 buna ziua. am urmatoarea situatie:o firma de transport are automobile cu care merge in tara dupa soferi sau sa verifice camioanele;la banca,posta,finante,etc. ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli cu combustibilul Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca pentru un autoturism folosit de un agent de vanzari, cu care se duce si ia marfa de la furnizori pt. a o vinde ... (vezi toată discuția)
Deducere carburanti ana55 ana55 VA ROG FRUMOS SA-MI SPUNETI DACA PENTRU UN AUTOTURISM DE LA O SC ,CARE ESTE FOLOSITA PENTRU DIRIGINTE DE SANTIER, CARBURANTII SUNT DEDUCTIBILI INTEGRAL SAU ... (vezi toată discuția)