Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Reduceri comerciale si financiare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Reduceri comerciale si financiare

Care sunt implicatiile reducerilor comerciale si financiare in situatiile financiare?
Ordin 3055/2009:

(3) Reducerile comerciale acordate de furnizor şi înscrise pe factura de achiziţie ajustează în sensul reducerii costul de achiziţie al bunurilor.
(4) Reducerile comerciale primite ulterior facturării, respectiv acordate ulterior facturării, indiferent de perioada la care se referă, se evidenţiază distinct în contabilitate [contul 609 «Reduceri comerciale primite», respectiv contul 709 «Reduceri comerciale acordate »] , pe seama conturilor de terţi. Acelaşi tratament contabil se aplică şi în cazul reducerilor comerciale legate de prestările de servicii. În cazul în care reducerile comerciale reprezintă evenimente ulterioare datei bilanţului, acestea se înregistrează la data bilanţului în contul 408 «Furnizori - facturi nesosite», respectiv contul 418 «Clienţi - facturi de întocmit» şi se reflectă în situaţiile financiare ale exerciţiului pentru care se face raportarea dacă sumele respective se cunosc la data bilanţului.
(5) Reducerile comerciale pot fi, de exemplu:
a) rabaturile - se primesc pentru defecte de calitate şi se practică asupra preţului de vânzare;
b) remizele - se primesc în cazul vânzărilor superioare volumului convenit sau dacă cumpărătorul are un statut preferenţial; şi
c) risturnele - sunt reduceri de preţ calculate asupra ansamblului tranzacţiilor efectuate cu acelaşi terţ, în decursul unei perioade determinate.
(6) Reducerile financiare sunt sub formă de sconturi de decontare acordate pentru achitarea datoriilor înainte de termenul normal de exigibilitate.
Reducerile financiare primite de la furnizor reprezintă venituri ale perioadei indiferent de perioada la care se referă (contul 767 \"Venituri din sconturi obţinute\"). La furnizor, aceste reduceri acordate reprezintă cheltuieli ale perioadei, indiferent de perioada la care se referă (contul 667 \"Cheltuieli privind sconturile acordate\").

Deci depinde daca reducerile comerciale sunt acordate ulterior facturarii.

In Situaţii financiare anuale, cod S1003, in CPP aveti:

Reduceri comerciale acordate (ct. 709) rd 04

Reduceri comerciale primite (ct. 609) rd 17

Alte venituri financiare (ct.762+764+765+767+768) rd 44

Alte cheltuieli financiare (ct.663+664+665+667+668) rd 51
Ioan Petru Butariu, Contabil