Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Falsificare semnatura
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Falsificare semnatura

Buna seara,

Va rog sa-mi spuneti care este pedeapsa prevazuta de noul cod penal pentru falsificare de semnatura. Vecinul meu a semnat un acord pentru debransare. Va multumesc.
Falsuri în înscrisuri
Art. 322
Falsul în înscrisuri sub semnătură privată
(1) Falsificarea unui înscris sub semnătură privată prin vreunul dintre modurile prevăzute în art. 320 sau art. 321, dacă făptuitorul foloseşte înscrisul falsificat ori îl încredinţează altei persoane spre folosire, în vederea producerii unei consecinţe juridice, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Tentativa se pedepseşte.