Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Procura speciala duplicat certificat de casatorie
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Procura speciala duplicat certificat de casatorie

Buna seara. Am o sora care locuieste in provincie si nu poate sa vina in Bucuresti ca sa-si scoata certificatul de casatorie ,fiindca pe cel anterior la pierdut, nu-l gaseste. Si doresc eu sa o ajut cu treaba asta deoarece locuiesc in Bucuresti,dar nu stiu ce acte ami trebuiesc acolo la starea civila ca sa-i scot un nou certificat de casatorie. va multumesc mult Buna seara

Buna ziua,

Nu este nevoie sa vina pana la Bucuresti sau sa va faca procura pentru a obtine alt certificat, poate depune cererea la Starea Civila de la locul de domiciliu. Sa mearga cu cartea de identitate, va plati o taxa extrajudiciara de timbru (2 lei) si poate o amenda intre 100 si 200 lei pentru ca l-a pierdut.