Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Care este functia de expert care ar fi compatibila cu ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Care este functia de expert care ar fi compatibila cu profesia de consilier juridici?

In conformitate cu prevederile lit.b art. 11 din Legea 514/2003:
"Exercitarea profesiei de consilier juridic este compatibila cu:
b) functia de arbitru, mediator sau expert, in conditiile legii si cu respectarea prevederilor legale privind conflictul de interese;"

Care este functia de expert in conditiile legii care ar fi compatibila cu profesia de consilier juridici?

Expert judiciar este o functie compatibila cu cea de consilier juridic.
doar expert judiciar? textul de lege nu distinge.
Eu v-am dat un exemplu. Daca nu distinge, atunci poate fi orice fel de expert.