Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale pls help. multumesc anticipat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

pls help. multumesc anticipat

Va rog, sunt disperata, ajutati ma. speta e urmatoarea: un srl infiintat in iulie 2007 ( apare p recom si pe site mf ca activ), 2 asociati, unul dintre ei e administrator, NU am depus nicio declaratie la administratie si vreau sa scap de ea. De asemenea as dori daca se poate si o estimare a costurilor si daca tre sa platesc ceva cf noilor reglementari privind impozitul forfetar.....
Va multumesc din suflet!
Faceti hotarare AGA de dizolvare si o depuneti la Registrul Comertului. Va coste 300 lei depunerea. Ulterior firma va intra in lichidare. Daca nu aveti active si/sau datorii se va rezolva imediat.
Multumesc. avand in vedere ca nu am depus nicio decl la fisc, mai intai tebuie sa merg acolo sa achit datoriile, nu?
si voi plati si imp forfetar aferent?
Pt. nedepunerea declaratilor puteti fi sanctionat de catre Finante.
Impozit forfetar nu se aplica doar daca in anul 2008 ati fost suspendata temporar, suspendare inregistrata la Registru.
Se pare ca nu ati avut intrerupere temporara de activitate asa ca veti avea obligatia de plata a impozitului forfetar , doar daca nu inregistrati hotararea AGA de diziolvare la Registru pana la 1 mai 2009.
deci noi suntem 2 asociati, unul e desmnat administrator. daca el se duce maine cel tarziu la Registru si depune hot aga de dizolvare e posibil sa nu mai platim forfetarul?
puteti sa mi furnizati un exemplu de o astfel de hotarare aga?
va multumesc anticipat....
Chiar daca o sa platiti forfetarul, o sa-l platiti numai aferent perioadei de la 1 mai pana la desfiintare si nu pentru tot anul.