avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 311 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Desfiintare contract de intretinere ingreunata de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Desfiintare contract de intretinere ingreunata de avocat

Buna seara ..Matusa mea are doua fete .La una din fete in 2004 in face un contract de intretinere ptr locuinta si terenul aferent ..Fiica la vremea aceea era casatorita dar nu locuia cu mama ei..In 2008 fiica divorteaza si revine la vechiul nume de familie ..Merge la notar sa schimbe numele trecut in contractul de intretinere si surpriza ..Nu poate fara acordul fostului sot ..Contactat fostul nu vrea ..Matusa atunci doreste sa desfinteze actul dand in judecata pe fiica si fostul ginere ptr ca nu si-au indeplinit contractul..Contacteaza un avocat care si face acest lucru ..Mentionez ca matusa are 75 ani ..Primeste dupa 25 zile o notificare de la tribunal ca matusa sa plateasca timbrul ..Merge cu aceasta hartie la avocat si acesta ii explica ca este scutita de taxa de timbru ca persoana in varsta dupa noul cod ..Avocatul ii explica ca va depune o hartie la dosar cu aceasta chestiune si matusa stea linistita ..Surpriza acum 3 zile primeste de la tribunal o hotarare de anulare a dosarului ca matusa nu si-a platit taxa de timbru ..Merge iarasi la avocat si acesta ii explica ca el a depus aceasta intampinare la dosar ..Merge impreuna la una din grefiere si i explica si surpriza aceasta ii spune ca a uitat sa depuna aceasta la dosar si este prin sertarul sau ..Mentionez ca Grefiera si avocatul sunt colegi cu fiica fostul ginere care verbal se opun ..Ce este de facut acum ?Avocatul o minte pe matusa sa stea linistita ca totul se rezolva ..Eu nu cred ptr ca fiica fostul ginere lucreaza in acel tribunal ..Intrebarea mea este ce poate face ..?
Depuneti alta cerere de chemare in judecata si angajati alt avocatde preferinta din alt oras.
Nu am inteles cum ? Cecerea sa o fac in alt oras inclusiv avocatul ..S-au numai avocatul de preferinta din alt oras ..Spre ex sa mut dosarul in alt judet .aici nu cred ca se poate ca fostul ginere are fetele grefiere si stiti cum este ..Eu mi-as dori daca se poate in alt judet
]
Dosarul nu puteti sa-l mutati pentru ca instanta competenta sa judece cazul este cea unde paratul sau reclamantul i-si are domiciliul,cel mai indicat este sa angajati un avocat care sa nu aiba legatura cu personalul instantei,sau puteti sa incercati cu o firma de avocatura.
Multumesc foarte mult ..
trebuie schimbat avocatul, totul depus in sedinta si sa se consemneze sau prin registratura si aveti dovada ca a fost inregistrat

Alte discuții în legătură

Contract intretinere PaxinoNicolae PaxinoNicolae Buna seara ..Sora mea era casatorita in 2004 cand parinti mei au facut un contract de intretinere ptr casa si teren..Ca dupa moartea lor sa intre in posesia ... (vezi toată discuția)
Cerere stramutare Bogdan Popovici Bogdan Popovici Poate sa ma ajute cineva cu o motivare a unei cereri de stramutare, admisa la ICCJ, pentru banuiala legitima, in particular, reclamantul este avocat de mai ... (vezi toată discuția)
Durata cerere stramutare! anamariapricop anamariapricop Va salut pe toti forumistii de pe acest site!Problema mea este urmatoarea...ma aflu intr un litigiu de munca si procesul se desfasoara in alt oras f departe de ... (vezi toată discuția)