Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia anticipata

Buna ziua!
Am 52 de ani si o vechime in munca de aproximativ 27 de ani.
As putea cere pensionarea anticipata?
Multumesc!
Conditii pentru barbat:
Varsta 60 de ani.
Stagiu 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
1. Pentru a beneficia de pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare (vechime in munca) de cel putin 43 de ani.

2. Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala, la 60 de ani trebuie sa aveti un stagiu de cotizare intre 35 si 43 de ani.

3. Dvs. aveti un stagiu de cotizare de numai 27 de ani ceea ce va permite pensionarea pentru limita de varsta la 65 de ani.