Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Suspendare activitate OUG 28/1999
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Suspendare activitate OUG 28/1999

buna ziua.

Daca unei societati comerciale i s-a suspendat activitatea in temeiul art. 14 din OUG 28/1999, care sunt efectele acestei suspendari si care sunt temeiurile legale pentru aceste efecte? Societatea mai poate desfasura alte activitati in afara de obiectul principal de activitate, daca spre exemplu, are si obiecte secundare de activitate?
Art. 14 din OUG 28/1999 privind obligaţia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale prevede urmatoarele:
(1) Neîndeplinirea obligaţiei operatorilor economici prevăzuţi la art. 1 de a se dota cu aparate de marcat electronice fiscale la termenele prevăzute la art. 6 atrage şi suspendarea activităţii unităţii până la momentul înlăturării cauzelor care au generat aceasta.
(2) Nerespectarea de către operatorii economici a prevederilor art. 10 lit. b), referitoare la neutilizarea aparatelor de marcat electronice fiscale, neemiterea bonurilor fiscale pentru toate bunurile livrate sau serviciile prestate, emiterea de bonuri cu o valoare inferioară celei reale şi nereintroducerea datelor înscrise pe rola-jurnal privind tranzacţiile efectuate de la ultima închidere zilnică până în momentul ştergerii memoriei operative, atrage şi suspendarea activităţii unităţii pe o perioadă de 3 luni.

Societatea poate desfasura alte activitati autorizate din obiectul sau de activitate, dar acestea sa nu aiba legatura cu activitatile pentru care a fost acordata si sanctiunea suspendarii activitatii unitatii.