Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amanarea cauzei intr-un proces de executare silita
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Amanarea cauzei intr-un proces de executare silita

Buna ziua

Am primit o somatie pentru executare silita de la un executor judecatoresc.Vreau sa depun contestatie pentru suspendarea executarii si totodata as vrea sa si cer amanarea judecatii deoarece sunt plecata din tara si nu ma pot prezenta la proces iar in situatia actuala nu-mi pot pregati apararea.
Cum ar trebui sa procedez?Pot solicita amanarea judecatii pentru luna septembrie cand am concediu legal?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
pacurariu maria, utilizator
Nu va admite nicio instanta o astfel de cerere. Prezenta nu este obligatorie; daca nu va puteti prezenta, va angajati un avocat care sa va reprezinte la proces.
In niciun caz nu veti obtine un termen atat de lung intr-o contestatie la executare care se judeca de urgenta si cu precadere.

Puteti solicita un termen pt lipsa de amanare, dar termenul astfel acordat va fi unul scurt.