avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 321 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Refuza sa scoata fiscal pentru inmatriculare auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Refuza sa scoata fiscal pentru inmatriculare auto

Buna ziua,

Am achizitionat o masina in weekend de la X. Masina este pe numele unchiului lui X. Eu am facut contract de vanzare - cumparare cu X. Din pacate unchiul lui X nu binevoieste sa scoata fiscal ptr. ca eu sa inmatriculez masina.

Eu credeam ca X are masina la financiar dar ulterior am aflat contrariul. Am talonul, cartea masini, asigurare toate datele unchiului lui X.

Cum pot face sa trec masina pe numele meu ?????

Stiu, am facut o mare prostie ptr. ca m-am grabit si nu am asteptat pana luni ca sa vad cum sta treaba in realitate.
Cel mai recent răspuns: danielstefan392 , utilizator 09:08, 12 Aprilie 2014
Bună ziua,
Dar X are toate datele de identificare trecute in contractul de vânzare cumpărare?
Mă gândesc, sper că nu pun sare pe rană.....la următoarele ipoteze:

1. Unchiul și-a dat acordul să vă vândă mașina, există și o procură pentru ca X să semneze de vânzare, ori există un contract de vânzare între X și unchiul său pentru această mașină.

2. Dumneavoastră îl puteți reclama la poliție pentru săvârșiea infracțiunii de înșelăciune art. 244 C. pen., în ipoteza în care el a susținut se pare că și scriptic că este proprietarul mașinii, inducându-vă în eroare asupra unui fapt pe care dacă l-ați fi știut nu ați fi cumpărat acea mașină, respectiv întocmit contractul de vânzare cumpărare.
Ultima modificare: Joi, 10 Aprilie 2014
ContSters318277, utilizator
Dar X are toate datele de identificare trecute in contractul de vânzare cumpărare?


Da sunt trecute.

In afara de o plangere la politie nu pot face nimic ?

El ca vanzator nu este obligat sa ofere fiscal ? Daca un vanzator nu vrea sa iti ofere fiscal nu ii poti face nimic legal ????

Din cate am inteles as putea sa o inscriu pe BG. Dar asta costa si nu ma incanta deloc.

Ultima modificare: Vineri, 11 Aprilie 2014
danielstefan392, utilizator
Din moment ce ati avut toate actele masinii la indemana, care atestau faptul ca masina este pe unchiul lui X , cum de v-ati gandit sa incheiati contractul cu o alta persoana ?
Logic ca aceasi persoana este inregistrata si la Finante si Primarie . Cam in cunostiinta de cauza le-ati facut .
Nu trebuie sa fi trecut in carte ca propietar ca sa ai masina inscrisa la financiar. Politia nu are baza de date comuna cu taxe si impozite, masina poate aparea la politie pe numele lui X si la financiar pe numele lui Y.
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Aprilie 2014
danielstefan392, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inmatriculare masina iulianwizard iulianwizard Buna ziua, Ce posibilitate am sa inmatriculez o masina care nu are seria motor stantata pe motor desi in cartea de identitate apare seria? Am auzit ceva de ... (vezi toată discuția)
Masina inmatriculata doar fiscal ilmir1 ilmir1 Am o situatie ciudata si nu stiu cum ii dau de cap, poate ma ajutati. Doresc sa cumpar o masina. In actele masinii apare un alt proprietar. Adica cel de la ... (vezi toată discuția)
Auto maier maier buna ziua. in urma cu 6 luni am vandut un autoturism dacia (1000 E). nu am incheiat contract de vanzare cumparare. cartea de identitate a ramas la ... (vezi toată discuția)