Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obligatii proprietari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obligatii proprietari

Pe scara din blocul unde locuiesc sunt 5 apartamente goale(persoane cu alt domiciliu, plecati in strainatate sau decedati).De curand sau facut niste lucrari de reparatii la instalatia electrica de pe scara. Cheltuielile au fost repartizate doar la celelalte 15 apartamente locuite.Administratorul nostru trece la cele 5 apartamente nelocuite cheltuieli totale="0"(spune ca nu are cum sa recupereze de la aceste apartamente cheltuielile).As vrea sa stiu daca este corect sa suportam doar cei care locuiesc apartamentele, cheltuielile de reparatie sau de intretinere pe scara, salariul administratorului sau alte cheltuieli comune.Va multumesc!
am inteles ca pe scara dar in favoarea tuturor?
Cheltuielile efectuate in legatura cu intretinerea spatiilor comune se impart intre coproprietari proportional cu suprafata locativa a fiecaruia.
Da, in favoarea tuturor apartamentelor.Sa schimbat iluminatul traditional cu unul nou, comanda prin senzori de miscare(pe toata scara)
ca opinie..contestati lista in termenul legal
Intretinerea si reparatia la parti comune din imobil,respectiv constructii si instalatii se repartizeaza tuturor proprietarilor apartamentelor functie de cota indiviza
Chiar daca nu locuiesc efectiv in apartament proprietarii au obligatia sa achite c/v reparatii parti comune
In cazul apartamentelor cu proprietari decedati se ridica problema recuperarii debitelor acumulate,
pentru care asociatia de proprietari prin reprezentant legal are dreptul sa dispuna aplicarea disp art 50,51 din L nr 230/2007