Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prelungire CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prelungire CIM

Am un cim cu durata determinata incheiat in data de 10.02.2014 pana in 10.03.2014. In 10.03. se mai face prelungire o luna pana in data de 10.04.2014. Acuma se doreste prelungirea pt. inca o luna pana in 10.05. Intrebarea mea este, in 10.05. mai pot face prelungire? Eu stiu ca pt. un cim pot face oricate prelungiri, dar sa nu depasesc 36 de luni. Este corect?
Un salariat care are cim durata determinata pana in 10.04.2014 are concediu medical din 24.03. pana in 22.04. si probabil va mai avea si mai departe. Eu trebuie sa inchei cim-ul lui la data expirarii acestuia, adica 10.04.2014, nu? P.t zilele de cm dupa data de 10.04. el trebuie sa duca cm-ul la somaj? Lui i s-a suspendat somajul pe perioada angajarii la noi.
Va multumesc.
bogdan1984 a scris:

Eu stiu ca pt. un cim pot face oricate prelungiri, dar sa nu depasesc 36 de luni. Este corect?

Corect. In unele opinii se pot si depsi cele 36 de luni.
Oricum, puteti face oricate prelungiri in interiorul termenului de 36 de luni. Si atentie sa aveti motive efective, dintre cele enumerate de lege, pentru care cim e pe durata determinata.

bogdan1984 a scris:

Eu trebuie sa inchei cim-ul lui la data expirarii acestuia, adica 10.04.2014, nu?

Da, este corect. Orice cauza de incetare de drept prevaleaza fata de suspendarea cim.