Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestare amenda circulatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestare amenda circulatie

Am fost sanctionat pentru nepurtarea centurii de siguranta si lipsa talonului masinii.
Astfel, am primit avertisment pentru lipsa talonului si amenda + puncte de penalizare pentru nepurtarea centurii.

As dori sa contest provesul-verbal, pentru urmatoarele motive:
- CNP-ul meu este gresit (lipseste o cifra)
- art. cu privire la sanctionarea faptei, in cazul nepurtarii centurii de siguranta este gresit. Agentul a trecut art. 99 al.2 din OUG 195/2002
- art. cu privire la lipsa talonului, trecut in PV este 147 pct. 1. din OUG 195/2002. Nu am gasit sa existe acest articol.
- nu a completat Judecatoria la care se poate depune contestatia.

In cazul in care motivele de mai sus sunt nefondate, as dori sa cer si inlocuirea scanctiunii de amenda, cu avertisment (pentru nepurtarea centurii).

As dori sa stiu cum pot formula aceasta cerere.
Multumesc!
Aspectele indicate pot conduce cu succes la anularea p-v. Formulati o plangere impotriva procesului verbal de contraventie la judecatorie in 15 zile de la primirea lui, invocati in plangere cele aratate in mesaj si anexati p-v in original. Daca nu va descurcati luati legatura cu un avocat.