Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Animale de companie in autovehicul
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Animale de companie in autovehicul

Conform legislatiei rutiere este interzis transportul animalelor pe locurile din fata,sau in brate.

art. 97 lit. h din HG 1391/2006 (3) Se interzice conducătorilor de autovehicule, precum şi persoanelor
care ocupă scaunul din faţă să ţină în braţe animale, în
timpul deplasării pe drumurile publice.

Intrebarea mea este : animalele de companie pot fi transportate in locul din fata pe partea dreapta langa pasager (nu in brate,sau pe scaun) ?
Conform normei precizate este interzis transportul animalelor de companie pe scaunele din fata
Stiu ca este interzis pe scaun sau in brate, dupa cum am citat mai sus, eu intrebam daca se poate transporta cainele langa scaun, (adica la picioarele pasagerului din fata...evident nu la sofer)
Avand in vedere riscurile ,nu se admite transportul animalelor de companie pe scaunele din fata
Au fost cazuri de evenimente in care animalul s-a speriat ,a plecat din pozitia lasata de stapan si s-a "refugiat" in zona pedalelor...situatie care a generat imposibilitatea actionarii in timp util a sistemului de franare
Va rog sa cititi intrebarea din nou... Cainele nu sta pe scaun, nu in brate, sta la picioarele pasagerului...
~ Conținut șters la cerere ~