avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Animale de companie in autovehicul
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Animale de companie in autovehicul

Conform legislatiei rutiere este interzis transportul animalelor pe locurile din fata,sau in brate.

art. 97 lit. h din HG 1391/2006 (3) Se interzice conducătorilor de autovehicule, precum şi persoanelor
care ocupă scaunul din faţă să ţină în braţe animale, în
timpul deplasării pe drumurile publice.

Intrebarea mea este : animalele de companie pot fi transportate in locul din fata pe partea dreapta langa pasager (nu in brate,sau pe scaun) ?
Cel mai recent răspuns: Dragomir I. , utilizator 19:28, 21 Aprilie 2019
Conform normei precizate este interzis transportul animalelor de companie pe scaunele din fata
Stiu ca este interzis pe scaun sau in brate, dupa cum am citat mai sus, eu intrebam daca se poate transporta cainele langa scaun, (adica la picioarele pasagerului din fata...evident nu la sofer)
Avand in vedere riscurile ,nu se admite transportul animalelor de companie pe scaunele din fata
Au fost cazuri de evenimente in care animalul s-a speriat ,a plecat din pozitia lasata de stapan si s-a "refugiat" in zona pedalelor...situatie care a generat imposibilitatea actionarii in timp util a sistemului de franare
Va rog sa cititi intrebarea din nou... Cainele nu sta pe scaun, nu in brate, sta la picioarele pasagerului...
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Animale de companie in transportul in comun julyb julyb Buna ziua, Exista vreo lege care sa interzica folosirea transportului in comun a persoanelor insotite de animale de companie, indiferent de talie? (fara ... (vezi toată discuția)
Buna, vreau sa plec in vacanta in strainatate cu un catel de ... Alexandra_09_Trif Alexandra_09_Trif Buna, vreau sa plec in vacanta in strainatate cu un catel de talie medie. Tara in care vom merge este in UE Stiu de pasaport si actele necesare insa am o ... (vezi toată discuția)
Animal de companie in bloc MIV MIV Detin un animal de companie, mai precis un caine, m-am mutat de curand intru-un apartament, et 1 , dar nu pot obisnui cainele cu lesa. Am probleme cu ... (vezi toată discuția)