Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Animal de companie in bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Animal de companie in bloc

Detin un animal de companie, mai precis un caine, m-am mutat de curand intru-un apartament, et 1 , dar nu pot obisnui cainele cu lesa. Am probleme cu vecini!
Ce obligatii am eu si pana la urma ce imi pot face ei?
Daca nu puteti obijnui cainele cu lesa, incercati sa obijnuiti vecinii (nu cu lesa) cu animalul de companie.
Normal ar fi sa il tineti in lesa sau in brate pana iesiti din scara, nu cred ca este normal sa umble liber, indiferent de rasa.
Despre ce caine vorbim ?
Un caine de talie mare...dog german
:) obisnuiti-l cu lesa..
vecinii ca vecinii, dar nu-l plimbati si pe afara mai departe de bloc? O sa platiti la amenzi de o sa va usture.
Vecinii nu va pot face nimic personal, or sa faca plangere la politie.. dar ce face cainele de ii deranjeaza ? E agresiv, uda peretii pana ajunge jos, ce face ?
Indiferent de rasa, de ce face sau ce nu face, este un caine si nu este nimeni obligat sa isi plimbe copii in lesa ca sa ii fereasca de cainii din bloc, iar acum vorbesc din punct de vedere al detinatorului de caine la bloc (vezi poza), dar NICIODATA cainele nu iese din casa fara lesa, afara pot sa ii dau drumul sa alerge (dar nu o fac decat in locuri special amenajate), nu in parcuri sau pe strada si exclus in scara blocului unde sunt copii, batrani, oameni care nu suporta animalele. Fie ele chiar foarte blande, sunt animale si nu stii niciodata ce reactie poate avea.