Forum Discuţii diverse Lumea în care trăim 12 aprilie, acum 53 de ani
Discuție deschisă în Lumea în care trăim

12 aprilie, acum 53 de ani

Cine mai stie, cine-si mai aduce aminte de 12.aprilie 1961 ?

La 12.04.1961, s-a produs primul zbor în Cosmos al unui om, realizat de cosmonautul (cuvant folosit de rusi) pilot militar Iuri Alexeevici Gagarin (09.03.1934 – 27.03.1968, Erou al Uniunii Sovietice) lansat de la Baikonur la bordul navei cosmice ''Vostok".

La 5 mai 1961, astronautul comandant de marina Alan Bartlett Shepard Jr este lansat in spatiu de la Cape Canaveral, Florida, la bordul capsulei spatiale Freedom 7.
legalmgm, utilizator
Frumoasa inclusiune.=D> Din nefericire treburile cotidiene ne atrag spre uitare. Iar multi dintre noi cu siguranta nu am prins acele vremuri... nu ca daca s-ar vorbi de ceva recent am fi capabili sa ne mai amintim... :slap:
Multumim pentru ca ne-ati amintit. :beer:
Ce inseamna "inclusiune"?
imi aduc aminte: eram in clasa a Ii-a.
Invatatorul ne cerea sa avem un caiet in care sa scriem evenimentele importante ale zilei.
Am fost singurul din clasa care am spus ca pe 12 aprilie a zburat primul om in cosmos.
Si, de atunci, n-am mai uitat acest eveniment epocal ...