avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Lumea în care trăim 12 aprilie, acum 53 de ani
Discuție deschisă în Lumea în care trăim

12 aprilie, acum 53 de ani

Cine mai stie, cine-si mai aduce aminte de 12.aprilie 1961 ?

La 12.04.1961, s-a produs primul zbor în Cosmos al unui om, realizat de cosmonautul (cuvant folosit de rusi) pilot militar Iuri Alexeevici Gagarin (09.03.1934 – 27.03.1968, Erou al Uniunii Sovietice) lansat de la Baikonur la bordul navei cosmice ''Vostok".

La 5 mai 1961, astronautul comandant de marina Alan Bartlett Shepard Jr este lansat in spatiu de la Cape Canaveral, Florida, la bordul capsulei spatiale Freedom 7.
Ultima modificare: Sâmbătă, 12 Aprilie 2014
legalmgm, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dr.Virgil Dan Amza , Evaluator 22:47, 17 Ianuarie 2015
Frumoasa inclusiune.=D> Din nefericire treburile cotidiene ne atrag spre uitare. Iar multi dintre noi cu siguranta nu am prins acele vremuri... nu ca daca s-ar vorbi de ceva recent am fi capabili sa ne mai amintim... :slap:
Multumim pentru ca ne-ati amintit. :beer:
Ce inseamna "inclusiune"?
imi aduc aminte: eram in clasa a Ii-a.
Invatatorul ne cerea sa avem un caiet in care sa scriem evenimentele importante ale zilei.
Am fost singurul din clasa care am spus ca pe 12 aprilie a zburat primul om in cosmos.
Si, de atunci, n-am mai uitat acest eveniment epocal ...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Romanii au ajuns bataia de joc a europei IONITAGRIGORELUCIAN IONITAGRIGORELUCIAN Austriecii ne faceau la inceputul anilor 90 \"mancatori de lebede\". Acum francezii ne iau peste picior de cate ori au prilejul. Romanii au ajuns in ultimii ... (vezi toată discuția)
Predarea teoriei evolutiei in scoli Adalbert Gabriel Gazdovici Adalbert Gabriel Gazdovici De vreo 4 ani biologia se invata in scolile din Romania fara sa fie predata teoria sintezei evolutioniste moderne. Problema aceasta e cat se poate de serioasa ... (vezi toată discuția)
Sunt vechi, domnule! ... or fi ele vechi da's bune! Adalbert Gabriel Gazdovici Adalbert Gabriel Gazdovici [b]Caragiale despre medalia de merit[/b] Omul acesta, Caragiale! Doamne! De ce ai pus atata intelepciune, umor si bun simt in capul sau mustacios? ... (vezi toată discuția)