Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Nou nascut- indemnizatie crestere copil si trusou
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Nou nascut- indemnizatie crestere copil si trusou

Buna ziua,
Referitor la indemnizatia pentru crestere copil pana la varsta de 2 ani as dori sa stiu daca din cele 12 luni anterioare nasterii copilului am realizat venituri salariale numai in 7, insa in cele 5 in care nu am avut contract de munca, am fost administrator al unui SRL schimba cu ceva situatia in sensul in care sa pot beneficia de acea indemnizatie?
Se mai acorda trusou pentru nastere?
Multumesc.
1. - Daca in cele 5 luni cat ati fost administrator ati avut salariu sau indemnizatie pentru aceasta functie puteti beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC).
- Poate in acele 5 luni ati fost intr-o situatie similara celor de obtinere de venituri profesionale:
eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale etc.

2. Trusoul pentru nou-nascuti nu se mai acorda din iulie 2010.