Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Accesarea conexiunilor wi-fi private si neparolate ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Accesarea conexiunilor wi-fi private si neparolate este legala?

Salut.
Este legal sa folosesti internetul wi-fi neparolat care este disponibil in anumite zone (pe diverse strazi in dreptul unor blocuri/case) de la routere apartinand unor persoane fizice? Daca telefonul este setat sa se conecteze automat la orice retea wi-fi pe care o gaseste si nimereste una privata, dar neparolata, se poate considera o infractiune de genul "acces fara drept la un sistem informatic" sau din moment ce este neparolat nu este nicio problema?
In privinta celor publice situatia este clara. Cum este in schimb cu cele private?
Multumesc
daca vedeti o casa imprejmuita cu gard care are poarta deschisa, pentru simplul motiv ca este poarta deschisa, intrati in curte? eventual sub pretextul ca aveti un caine care doreste sa exploreze curtea? :)
Am precizat: telefon setat sa se conecteze automat la wi-fi atunci cand exista, pentru ca acasa sa pot folosi acelasi net pe care il am si pentru calculator si pentru a nu sta de fiecare data sa umblu in setari. Atunci cand are de ales intre trafic pe abonament si wi-fi telefonul alege singur wi-fi. Daca am un caine care nu este in lesa si intra in curtea respectiva nu cred ca este acelasi lucru cu a-l duce eu acolo. Evident nu vreau sa ducem discutia la \"conform legii cainele trebuie tinut in lesa\". Dadeam un exemplu metaforic. Apoi curtea este proprietate privata pe cand semnalul wi-fi despre care vorbeam este in afara proprietatii private si ajunge deja pe domeniul public. Curtea este strict delimitatat de hotarele prevazute in actul de proprietate. Daca cineva pune 2 randuri de garduri paralele si fara porti in mijlocul drumului inseamna ca eu nu am voie sa trec prin acele porti desi sunt pe domeniul public? Mai poate fi acel semnal proprietate privata in afara limitelor proprietatii private?! Nu ma duc pe proprietatea omului. Apoi pentru aceste semnal emis in afara proprietatii private probabil exista sau ar trebui sa existe o autorizatie. Altfel oricine ar putea sa emita din propria casa tot felul de semnale radio pe domenul public, care chiar sa bruieze alte transmisiuni, ceea ce s-ar numi o emisie publica, nu?
Apoi, vorbim despre codul penal nu cel moral. Concret, exista vreun articol care sa faca referire clara la aceasta situatie? Pentru ca daca nu, as prefera sa nu activez si reactivez optiunea respectiva in fiecare zi. Tocmai asta este si rostul ei - sa faca telefonul singur un lucru pe care altfel ar trebui sa il faci personal. Nu caut sa ma conectez intentionat pe acele retele, dar daca este stipulat undeva ca acest lucru nu este legal atunci prefer sa ma conectez manual la wi-fi de acasa.
Pana la urma nu fac niciun demers sa ma conectez la acele retele: nu folosesc o aplicatie speciala instalata special pentru accesarea retelelor private wi-fi fara parola, nu incerc usere si parole, nu fac setari prin telefon in privinta asta - sa pun ip static sau dinamic sau alte setari pentru a inlesni conectarea pe acele retele. Daca pe telefon am optunea activa si pe strada \"imi pica\" in telefon conexiunea respectiva pot fi in ilegalitate?
Pentru ca pe rationamentul asta daca am 2 statii radio si discut din bucatarie in dormitor prin intermediul lor si un vecin imi \"intercepteaza\" semnalul fara intentie cu un aparat radio inseamna ca ii pot face plangere penala, desi el este in casa lui si nu face nimic ilegal pentru a-mi intercepta transmisia, nu? La fel daca as locui langa un hypermarket ai caror paznici discuta prin asemenea statii si eu prind semnalul pe aparatul radio doar cautand un post de stiri, inseamna ca ma paste puscaria, desi eu sunt in propria casa si transmisiunea lor e foarte puternica de ajunge pana la mine, nu? Daca stau cu lumina aprinsa si jaluzelele ridicate si vecinii de vizavi vad ce fac eu in casa, fara a folosi vreun binoclu ci doar fumand o tigara pe balcon, inseamna ca ii pot acuza de incalcarea dreptului la viata privata? Si, in final, daca eu cant la pian cu geamurile deschise si muzica se auze si pe domeniul public inseamna ca sunetul respectiv este proprietate privata si pot pretinde bani celor care il aud stand pe domeniul public? Da, acea optiune poate fi dezactivata atunci cand circul pe domeniul public, dar si acelor oameni le pot pretinde sa poarte dopuri pentru urechi pentru a nu-mi intercepta sunetul care ajunge pe domeniul public, nu? Suna aberant?

andersson, utilizator
Aerul de pe strazi si din jurul locuintelor nu e proprietatea nimanui, deci ce este transmis neparolat este emis in public. Cine nu-si ia absolut nicio masura de protectie sa nu se mai mire ca intra lumea pe conexiunea lui de internet. De fapt, se pot intampla usor lucruri mult mai grave cu conexiunile neprotejate, dar ele sunt deja infractiuni.
tgeorgescu, utilizator
romibaro a scris:

daca vedeti o casa imprejmuita cu gard care are poarta deschisa, pentru simplul motiv ca este poarta deschisa, intrati in curte? eventual sub pretextul ca aveti un caine care doreste sa exploreze curtea? :)

Nu este buna comparatia. Vedeti mai jos de ce.
Mai degraba asemanarea e cu o parcela de iarba careia nu i s-a facut gard si nu e marcata ca proprietate privata.

andersson a scris:

Salut.
Este legal sa folosesti internetul wi-fi neparolat care este disponibil in anumite zone (pe diverse strazi in dreptul unor blocuri/case) de la routere apartinand unor persoane fizice? Daca telefonul este setat sa se conecteze automat la orice retea wi-fi pe care o gaseste si nimereste una privata, dar neparolata, se poate considera o infractiune de genul "acces fara drept la un sistem informatic" sau din moment ce este neparolat nu este nicio problema?
In privinta celor publice situatia este clara. Cum este in schimb cu cele private?
Multumesc

Nu este ilegal. Spatiul respectiv aerian nu este proprietatea personelor fizice, ci este public.
Faptul ca ei aleg sa emita WiFi neprotejat in acel spatiu, este 100% problema lor.
Eu unul cand dau de astfel de retele le dau disable la router. Nu imi trebuie 'emisiile' lor.