Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul la mostenire aI nepotilor descedenti de fratii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul la mostenire aI nepotilor descedenti de fratii defunctului

Va rog sa imi spuneti cum se imparte mostenirea in cazul in care sotul este mort si nu are mostenitori .fratii.sau parintii.defuncteiisint si ei decedati.singurii mostenitori sint nepoatele respectiv fata surorii defunctei si doua fete ale fratelui defunctei si mama celor doua respectiv cumnata defunctei
Buna seara ,
Chiar daca fratii sau parintii sotului nu mai traiesc vin descendentii acestora la masa bunurilor succesorale .Cota care le revenea fratilor defunctului le revine copiilor ( nepotilor sau nepoatelor ).
ileana54 a scris:

Va rog sa imi spuneti cum se imparte mostenirea in cazul in care sotul este mort si nu are mostenitori .fratii.sau parintii.defuncteiisint si ei decedati.singurii mostenitori sint nepoatele respectiv fata surorii defunctei si doua fete ale fratelui defunctei si mama celor doua respectiv cumnata defunctei

Claritatea si corectitudinea raspunsurilor sunt in proportie directa cu claritatea , corectitudinea si totalitatea informatiilor primite! Cu informatii trunchiate si neclare nu se poate face decat eventual o varianta a ghicitului in cafea.
Sunt doi decedati (sot +sotie)? Numai sotia este decedata? Cine si in ce ordine a decedat? S-a facut succesiunea dupa primul decedat?
Supozitie :
in cazul in care doar sotia este decedata, nu are copii sau parinti in viata atunci in afara de sot vin la mostenire fratii si surorile acesteia (sau copii acestora- sotia fratelui nu are nici un drept). Daca sotul supravietuitor decedeaza fara sa aiba rude in linie dreapta sau colaterala (frati ai bunicilor, matusi, veri primari sau descendenti ai acestora) si nu lasa testament atunci mostenirea devine vacanta si intra in patrimoniul statului, rudele sotiei neavand vocatie succesorala .
traff, utilizator